Haber Detayı
13 Temmuz 2019 - Cumartesi 01:51
 
ADÜ Rektörü Aldemir FETÖ ile oturup FETÖ operasyonu mu planladı?
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi rektörü Osman Selçuk Aldemir, Mustafa Birincioğlu başta olmak üzere KHK ile meslekten ihraç edilen ve hâkim karşısına çıkarak hüküm giyen bazı akademisyenlerle görüştü mü?
- Haberi
ADÜ Rektörü Aldemir FETÖ ile oturup FETÖ operasyonu mu planladı?

ADÜ Rektörü Osman Selçuk Aldemir’in rektörlük binasında gerek yüz yüze kendisinin gerekse de arkadaşlarının FETÖ’cülerle görüştüğü iddiası gündeme bomba gibi düştü. Göreve geldiği günden beri FETÖ ile mücadele edeceğini söyleyen rektörün, KHK ile ihraç edilen ve hâkim karşısına çıkarak hüküm giyen akademisyenler görüştüğü bilgisi kafaları karıştırdı.

 

Ülkenin içinden geçtiği zor dönemde hem 31 Mart yerel seçimleri hem de tekrarlanan 24 Haziran İstanbul seçimleri arifesinde Rektör Aldemir’in FETÖ’CÜ akademisyenlerle görüşmesi bir tesadüf olabilir mi?  Eski rektör Cavit Bircan ve eşinin sudan sebeplerle açığa alınması, FETÖ ile mücadelede eksenin kaydığı, sap ile samanın ayırt edilemediği yönündeki algıya hizmet mi ediyor?

 

Yükseköğretim Kurulu üniversitelerde FETÖ ile mücadeleye gölge düşmemesi için eski rektör Cavit Bircan ve eşinin açığa alınmasına ilişkin ADÜ’den acil kod ile gerekçe istediği fakat üniversitenin bu isteğe tatmin edici cevap veremediği biliniyor.

 

YÖK’ün gerekçeli kararı istemesi üzerine Rektör Osman Selçuk Aldemir ve arkadaşlarının açığa alma eylemini temellendirmek üzere 2016 yılında KHK ile meslekten ihraç edilen bazı akademisyenler ile temas kurduğu/görüştüğü yönünde gelen bilgiler kafa karıştırıyor.

 

Üniversitede FETÖ operasyonu yapıyoruz diye hareket eden ve bu kapsamda Cavit Bircan’ı açığa alan Osman Selçuk Aldemir’in aralarında Mustafa Birincioğlu’nun da olduğu bir grup akademisyenle görüştüğü iddiası, Aldemir’in FETÖ tarafından kullanılmış olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

 

2016 yılında KHK ile meslekten ihraç edilen Mustafa Birincioğlu geçtiğimiz ay (16 Haziran 2019)  'silahlı terör örgütüne yardım' suçundan 2 yıl 3 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

15 Temmuz gecesi kent meydanına ilk gelen kurum amiri olan ve o gece toplanan kalabalığa konuşmada yapan eski rektör Cavit Bircan’ın FETÖ’CÜ olmadığı, hatta FETÖ den tehditler aldığı biliniyor. Aldemir’in KHK ile ihraç edilen akademisyenlerle görüşmesinin ardından eski rektör Bircan’ın açığa alınması, emir FETÖ tarafından mı verildi? sorusunu akıllara geliyor.

 

2013 yılında FETÖ’nün emri ile dönemin rektörü Mustafa Birincioğlu tarafından rektör yardımcılığı görevinden el çektirilen Birca’nın şimdi de FETÖ’CÜ ilan edilerek itibarsızlaştırılmak istenmesi ve daha da önemlisi Bircan bahane edilerek FETÖ operasyonlarına gölge düşürülmek istendiği konuşuluyor. Aydın’da FETÖ ile etkin bir mücadele yürüten Bircan’a atılan bu iftira ile Aydın’daki tüm FETÖ operasyonlarına gölge düşürmek, operasyonların içeriğini sulandırmak ve sürecin sağlıklı işlemediği algısı oluşturulmak istenmiş olabilir.

 

 

FÖTÖ’cülerle oturup FETÖ operasyonu mu planladılar?

Rektör Aldemir’in bir araya gelerek ya da aracılar kullanarak KHK ile meslekten men edilen kişilerle görüşmesi ve bu görüşmelerde üniversitedeki FETÖ operasyonlarını konuşup planladığı iddiası ise tam bir skandal olarak değerlendiriliyor.

 

Kamuoyunun merakla beklediği en önemli soru ise; FETÖ üyeliğinden meslekten men edilen akademisyenlerle görüşen rektör Aldemir ve ekibi, üniversiteyi bu görüşmelerden aldıkları talimatla mı yönetiyor? Rektör Aldemir bundan sonra yapacağı icraatlar ve atacağı adımlarla Aydın kamuoyunda hakkında oluşan bu negatif algıyı düzeltmelidir.

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: ADÜ, Rektörü, Aldemir, FETÖ, ile, oturup, FETÖ, operasyonu, mu, planladı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir