Haber Detayı
07 Aralık 2018 - Cuma 12:39
 
Askerlikte Yeni Dönem
Askerlik süresi kısalıyor! Dün akşam Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin yapılan toplantı gündemi sarstı
GÜNDEM Haberi
Askerlikte Yeni Dönem

Askerlik sistemine yönelik, Milli Savunma Bakanlığı'nın, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile yaptığı çalışmalar bitme aşamasında. 

 

 

Milli Savunma Bakanlığı'nda, Bakan Hulusi Akar'ın başkanlığında yapılan toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra kuvvet komutanları, bakan yardımcıları ve diğer yetkililer katıldı.

 

 

Söz konusu toplantıda, askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi, ayrıntılı bir şekilde görüşüldü.

 

 

KISA VE UZUN DÖNEM AYRIMI KALKIYOR

 

Yeni askerlik sisteminde zorunlu askerlikte sürenin kısaltılmasi planlanıyor. Halen 12 ay uzun dönem ve 6 ay kısa dönem olarak uygulanan zorunlu askerlik, her yükümlü için aynı sürede tamamlanacak.

 

 

ASKERLİK SÜRESİ 9 AY OLACAK

 

Edinilen bilgilere göre, üzerinde en fazla durulan askerlik süresi seçeneği 9 ay. Eğitim seviyesine bakılmaksızın her yükümlü askerliğini 9 ayda tamamlayacak.

 

 

3 AY ZORUNLU 6 AY BEDELLİ SEÇENEĞİ

 

Bedelli askerlik uygulamasının kalıcı hale getirilmesine yönelik alternatif üzerinde de çalışılıyor. 3 aylık zorunlu temel askerlik eğitiminin ardindan yükümlüler belli bir bedel karşılığında geri kalan süre için askerliğin yapılmış sayılması, seçenekler arasında olduğu belirtiliyor.

 

 

Yeni askerlik sisteminde, bazı meslek gruplarina özel uygulamaların da olacağı ifade ediliyor. Öğretmen, hakim, doktor, akademisyen ve sporcular için esneklik getirilecek. Bu meslek gruplarına üye yükümlülerin mesleki yaşamlarının ve kariyerlerinin etkilenmemesi için onlara uygun zaman dilimlerinde askerlik hizmetinin yerine getirilmesi sağlanacak.

 

 

Milli Savunma Bakanlığı yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemeye son şeklini verdikten sonra Hazine ve Maliye, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Milli Eğitim bakanlıklarının da görüşüne sunulacak.

 

 

Bu sürecinden ardindan hazirlanacak kanun teklifi, Meclis gündemine gelecek. 

 
Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Askerlikte, Yeni, Dönem,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir