Haber Detayı
01 Nisan 2018 - Pazar 03:36
 
Aydınlı Gazeteci Dünya İslam Forumu'na Katıldı
Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği üyesi ve gazeteci Coşkun Tağa İstanbul'da gerçekleştirilen 8. Dünya İslam Forumu'na katıldı
GÜNDEM Haberi
Aydınlı Gazeteci Dünya İslam Forumu'na Katıldı

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (TASAM) ev sahipliğinde düzenlen Dünya İslam Forumu’nun 8'ncisi 01 - 02 Mart 2018 tarihleri arasında İstanbul Titanic Business Bayrampaşa Oteli’nde gerçekleştirildi.

 

Türkiye’den ve dünyanın birçok ülkesinden akademisyenler, araştırmacılar, devlet adamları, din adamları, diplomatlar, sivil toplum kuruluşları ve medya yöneticilerinin katıldığı foruma Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği üyesi ve gazeteci Coşkun Tağa da katıldı.

 

Sorunlar masaya yatırıldı

 

Ana teması “Teori ve Pratikte Ruhani Otorite ve Entegrasyon” olan 8. Dünya İslam Forumu’nda, İslami siyasi düşünce birikimi ve ruhani otorite, ortak değerler ve farklılıklar, çağdaş toplumsal ve iktisadi koşullar karşısında manevi veya siyasi liderlik inşası imkânları, medeniyetler arası etkileşim bağlamında siyasi ve dini liderliğin imkânları ve sorunları ile terörle mücadelede dini ve siyasi liderlik eksikliğinden kaynaklanan sorunlar masaya yatırıldı.

 

Bunun yanı sıra Dünya İslam Forumu kurumsal çerçevesinde, Dünya Müslüman Kadınlar Zirvesi, Dünya Müslüman Gençlik Zirvesi ve 9. Dünya İslam Forumu Yetkin Kişiler Kurulu toplantısı icra edildi. Ayrıca yaklaşık 3 yıldır altı bin 500 orijinal belge üzerinden çalışmaları süren “Osmanlı Devletinde Tasavvuf ve Hayatın Kurumsal Yönetişimi” adlı sempozyum, büyük ilgi gördü.


Forumda, İslam Dünyası İstanbul Ödülleri ise üçüncü kez sahiplerini bulurken, etkinliğin son gününde katılımcılar İstanbul’u gezdi.

 

Coşkun Tağa, etkileşim ve iletişime dikkat çekti

 

Görüşlerini paylaşan Coşkun Tağa, iki gün süren Forum’un çok verimli geçtiğini söyledi. Forum’un, İslam dünyasının işbirliğine katkıda bulunacağını belirten Tağa, iletişim ve etkileşimin, sorunların çözümünde önemli bir paya sahip olduğunu dile getirdi. İslam dünyasında siyasi, dini, kültürel, ticari ve sosyal ilişkilerin daha da güçleneceği bir zaman dilimine girildiğini kaydeden Tağa, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Dünya İslam Forumu’nda yapılan sunumlarda bu heyecanı gördüm. İslam’ın birleştirici ve kaynaştırıcı gücünü, medeniyet tasavvurunu, kardeşlik vurgusunu Forum’da bir kez daha tecrübe ettim. Yaptığım ikili görüşmelerle de karşılıklı etkileşimin ve iletişimin hem dünya barışı için hem de bağların güçlenmesi için ne denli gerekli olduğunu gördüm.” Öte yandan medya temsilcileri olarak İslam dünyasındaki aktivist, gazeteci ve yayıncılarla ortak bir çalışma yapmak istediklerini belirten Tağa, “İslam dünyasında rol dağılımı, karşılıklı bağımlılık ve sektörel bütünlüğün inşası için gazetecilere de büyük iş düşüyor.” dedi.

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Aydınlı, Gazeteci, Dünya, İslam, Forumu'na, Katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir