Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 15:44
 
Aydınlı Yaşlılara Japon Eli Değdi
Aydın'ın Germencik ilçesinde hayata geçirilen "Yaşlı Dostu" projesi kapsamında kente gelen Japonyalı Mariko Ito, yaşlılara ücretsiz ayak banyosu yaptı
YAŞAM Haberi
Aydınlı Yaşlılara Japon Eli Değdi

Germencik Belediyesince geçen yıl hayata geçen “Yaşlı Dostu Germencik” projesi kapsamında Japonya’dan gelen Mariko Ito, kendi ülkesinde uyguladığı ayak banyosunu Germencikli yaşlılara da uyguladı.


Gönüllü olarak bu uygulamayı yaptığını aktaran Ito, "Ayakların ısınması ve kan dolaşımını düzenlemesinin yanı sıra vücuda oksijenin dağılmasına yardımcı olan Aşiyu yöntemini uyguluyoruz. Kimseden de hiçbir para almıyoruz. Çünkü biz Japonlar Türkiye'yi çok seviyoruz. Ben Japonya'da da yaşlılara her zaman bu masajı yapıyorum. Ben insanları çok seviyorum." dedi. 
 

Projeden sorumlu Yaşlı Danışma ve Eğitim Merkezi (YADEM) çalışanı Gerontolog Sıla Ayan, "Bir yıl önce başlattığımız projemiz kapsamında şu an sayısı 4 bini aşan yaşlımıza hizmet veriyoruz. Bu ağ genişledikçe gönüllü bir şekilde insani değerlere dayanan bu hizmetler anlaşıldıkça uluslararası alanda da giderek artan ilgi buluyor. Bu da bizi çok mutlu ediyor" şeklinde konuştu.

 

Projeye destek veren Japon Mariko Ito’ya teşekkür eden Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın ise şöyle konuştu:  “Yaşlılığa bağlı olarak 60 yaş ve üzeri tüm Germencikliler yaşlanmanın biyolojik, psikolojik, ekonomik ve sosyal anlamda tüm alanlarının incelenmesi adına bu hizmetten faydalanıyorlar. Daha evvel Dünyaca ünlü Japon Uzman Hiroshi Nakajima ilçemizde biyolojik yaş ölçümleri yaparak onların yaşına uygun egzersiz hareketlerini uygulamalı olarak göstermişti. Bu defa Japonya’da bilinen Aşiyu yöntemini Mariko ITO hanımefendi yaşlılarımıza uygulamalı olarak anlattı. Bu etkinlikte başta Mariko Hocamıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Aydınlı, Yaşlılara, Japon, Eli, Değdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir