Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 06:19
 
Beyaz Grup Lideri Ömer Özkaya: "Kimsenin Adamı Değiliz"
Ticaret Odası Seçimlerinde Kendileri Adına Oluşturulan Algıyı Yıkamayınca Kazandıklarını Düşündükleri Seçimi Kaybettiklerini Belirten Özkaya Net Konuştu!
GÜNDEM Haberi
Beyaz Grup Lideri Ömer Özkaya:

Aydın Ticaret Odası Seçimlerinde Beyaz Grup olarak seçime katılan Başkan Adayı Ömer Özkaya seçimlerin ardından Gündem Aydın’a özel olarak gerçekleştirdiği röportajda seçim süreci ve sonrasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

Beyaz Grup ile Sarı Grup arasında en büyük farkı “Onlar Oy istedi, biz projelerimizi anlattık.” cümleleriyle açıklayan Özkaya, bu yolculuğa yönetimde gördükleri önemli eksikler dolayısıyla çıktıklarını, seçim arifesinde yaşanan bir takım olaylar sonrasında kazandıklarını düşündükleri seçimi kaybettiklerini belirtti. Özkaya ayrıca seçime siyasetin karıştığını, Beyaz Grubun birilerinin adayı gibi gösterilip bir algı yaratıldığını, bu algıyı yıkamadıkları için seçimi kaybettiklerini iddia etti.   

 

Adaylık sürecinde üye listelerinin kendilerine geç verildiğini, bu yüzden üyelere ulaşmakta güçlükler yaşadıklarını da ileri süren Özkaya, Ticaret Odasının 100 yıllık tarihinde yaşanmamış birçok şeyin kendilerinin başına geldiğini söyledi.

 

“Bir daha aday olacak mısınız?” sorusu üzerine artık bayrağı gençlerin devralması gerektiğini ifade eden Özkaya, Aydın’a ve Türkiye’ye olan vefa borçları nedeniyle her zaman çalışmaların içinde olacaklarını vurguladı.

 

Aydın’da ekip ruhunun kaybolduğunu belirten Özkaya, öncelikle bunun sağlanması gerektiğinin altını çizerek, hazırladıkları projeleri üyelere tam anlamıyla yansıtamadıkları özeleştirisinde bulundu. Özkaya, “Bizim gerçekte kadromuz güzeldi. Herkese ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Biz üyelerimize tam anlamıyla derdimizi anlatamadık. Projelerimizle bire bir üyeye temas edemedik. Biz Sarı Grup gibi tek adam üzerinden değil, ekip olarak bu yarıştaydık. Yaşadığımız şehre ve vatana vefa borcumuz var. Hangi STK, hangi yerel yönetim olursa olsun Aydınımıza yapabilecek olduğumuz hizmet noktasında olmamız gereken noktada olacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

 

“Amacımız hem Aydın’a hem Aydın ticaretine katkı sağlamaktı”

 

Aydın Ticaret Odasında gördükleri eksikler dolayısıyla yönetime talip olduklarını belirten Özkaya,  ticaretin özellikle son dönemde çok zor yürüdüğünü söyledi. Özkaya, karlılık oranlarının az, maliyetler yüksek ve rekabet edebilme şansı kısıtlı olduğunu vurgulayarak, “Biz, biz diyorum çünkü bir ekip olarak bu yola çıktık, Aydın ticaretine nasıl katkı sağlayabiliriz onu merkezimize koyduk! Ticaret Odasında 17 komite var yaklaşık 119 kişi aktif görev alıyor. Amacımız sektöründe sevilen ve işinde başarılı arkadaşlarla, sektörün sorunlarını bilen ve onlara çözüm odaklı yaklaşabilen ticaret erbabı ile yol almaktı. Bu yolla hem Aydın’a hem de Aydın ticaretine katkı sağlayıp üyelerimizin ticaretini geliştirecektik. Bizim gördüğümüz en büyük eksikliklerin başında Aydın’a para girişinin yetersiz oluşuydu. Bu konuda ne yazık ki girişimler zayıf! Önce bunu halletmek istiyorduk.” dedi.

 

“Önceki yönetimin en doğru yaptığı hizmet ‘fuar gezileri ”

 

Seçim sürecinde üye ziyaretlerinde üyelerin odadan oldukça uzak olduklarını gördüğünün altını çizen Özkaya, öncelikli eksiğin aidiyet olduğunu vurguladı. Üye belgesi almaya gittiklerinde bile üyelerin sorunlar yaşadıklarını anlattıklarını belirten Ömer Özkaya, “Oda artık sadece aidat ödenen bir yer olarak zihinlerde yer etmişti. Tabii olumsuzlukların yanında olumlu işler de duyduk. Önceki yönetimin en doğru yaptığı hizmet fuar gezileriydi. Ama onu da seçim yatırımı gibi son yıla sığdırdılar. Amacı olsun ya da olmasın fuarlara gidildi. Biz fuarları destekliyoruz, fuarlar doğru hamledir. Fakat ihtisas fuarlarının ve sektörel fuarların doğru olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

 

“Düşüncemiz kaybolan birlik ve beraberliği sağlamaktı!”

 

Aydın’da birlik beraberlik ruhunun kaybolduğunu ifade eden Özkaya, önceki yönetimler döneminde 9 oda ile birlikte 6 ayda bir ortak istişare toplantıları yapıldığını, şu anda ise 9 oda bir kenara 3 oda ile birlikte bile hareket edilemediğini ileri sürdü. Kurumlararası ilişkilerin zayıf ve kopuk olduğunu iddia eden Özkaya, “Aydın Ticaret Odası şu anda bütün kurumlar ile sıkıntılı. Bizim amacımız sadece Aydın Ticaret Odası değil, kurumlar ve STK’lar arasında kaybolan birlik ve beraberliği sağlamaktı.” dedi.

 

“Bu sonucu beklemiyorduk, hayal kırıklığına uğradık!”

 

Seçim sonucunda ortaya çıkan tabloyu beklemediklerini ve kendileri için hayal kırıklığı olduğunu da ifade eden Beyaz Grup Adayı Ömer Özkaya, her şeyin son 3 günde değiştiğini, kazandıklarını sandıkları seçimi algı yönetimiyle kaybettiklerini ileri sürdü. Özkaya, “Son 3 günde her şeyin değiştiğini sonradan öğrendik. Son hafta kendimizi önde görüyorduk. Son iki günde üyelere karşı yapılan bazı telefon görüşmeleri sonuca etki etti. Aynı zamanda seçim günü oy kullanmaya gelen üyelerin kollarına girilerek yine baskıcı bir şekilde sarı liste ellerine verilip oylarını sarı grup yönünde kullanmaları sağlandı. Orada adaylar gözetilmedi. Eskiden üye oy verecek olduğu aday listesine bakar, ona göre oyunu kullanırdı. Listelere bakıp bu arkadaşlar beni sektörümde temsil edebilir mi diye düşünürdü. Maalesef burada sarı ve beyaz algısı her şeyin önüne geçti. Bazen demokrasilerde sandığa yansımıyor.” dedi.

 

En büyük fark inşaat sektöründe ‘yaklaşık 300 oy'

 

Yaklaşık 3 bin 300 adayın oy kullandığı seçimde en büyük farkın inşaat sektöründe gerçekleştiğini belirten Özkaya, “Sarı grup en büyük farkı inşaat sektöründe yakaladı, burada yaklaşık 300 oy farkı var.  Toplamda 17 komitede 800 oy farkımız vardı. 4 bin 300 seçmen vardı 3 bin 300 seçmen oy kullandı.” dedi.

“Odanın 100 yıllık tarihinde karşılaşmadıklarımızla karşılaştık!”

 

Adaylık sürecinde büyük sorunlar yaşadıklarını ileri süren Özkaya, anti demokratik bir seçime gidildiğini iddia etti. Üyeler baskı altına alındığını, Beyaz gruptan aday olacak meclis üyesi, komite üyesi adaylarının baskı altına alınmaya çalışıldığını ifade eden Özkaya, “Seçim günü bahçede de görülmüştür: oy kullanacak kişiler baskı altına alınmaya çalışıldı, kollarına girildi sandığa kadar gidildi. Bunlar hoş şeyler değil. Demokrasilerde herkesin oy hakkı var. Sonuçta kimse buna ambargo koyamaz. Üyenin tercihi her şeyin üstündedir. Biz hep bunu söyledik. Üyelerimizden oy istemedik,  biz projelerimizi, yanlış giden şeyleri anlattık. Sonra da seçim günü gelin demokratik hakkınızı kullanın odaya sahip çıkın dedik. Ama en büyük yaşadığımız sıkıntı listelerin bize verilmemesi, geç verilmesi, yanlış listelerin verilmesi gibi sıkıntılardı. Yönetimde olduğum son iki dönemde de biz hep listeyi düzgün bir şekilde vermiştik. Ticaret Odasının 100 yıllık tarihinde ilk defa böyle bir şey ile karşılaştık. Bu nedenler sonuca etkili oldu. Biz bunun ters tepeceğini düşünmüştük, ama maalesef sandığa yansıması farklı oldu. Yine de Beyaz Gruba karşı destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“Onlar oy istediler, biz projelerimizi anlatmaya çalıştık” 

Sarı Grup ve Beyaz Grup arasındaki en büyük farkı “Biz projelerimizi anlattık, onlar oy istedi.” ifadeleriyle anlatan Özkaya, kendileri için yaratılan ‘birilerinin adayı’ algısını yıkmayı başaramadıklarını söyledi. Özkaya, “Mevcut yönetim bizleri birilerinin desteğini almış gibi göstermeye çalıştı. Bu algının da doğru olmadığını anlatmaya çalışmamıza rağmen bir türlü o algıyı yıkamadık. Biz Ticaret Odasıyla siyaset yapamadık. Kendimizi her ne kadar siyasetin dışında tutmaya çalışsak da siyasetin içine itildik. Siyasi partilerin desteğini almak için hepsini bire bir ziyaret ettik ama mevcut yönetim bizim için toplumda bir algı oluşturarak belli bir kesimin adayıymış gibi lanse etti. Bu algıyı üyelerimize iyice anlatamadığımızın kanaatindeyiz. Bundan dolayı da kaybettik. O algının içinde biz yoktuk aslında.” dedi.

“Seçimler bayrak yarışıdır…”

 

Seçimlerin bayrak yarışı olduğunu vurgulayan Ömer Özkaya, süreç sonunda artık işleriyle ilgileneceğini ancak Aydın’a ve ülkeye olan vefa borcuyla Aydın’a hizmet noktasında her zaman destek vereceğini söyledi. Özkaya, “Hepimiz ticaretimize bakacağız artık. Bu görevler kimsenin tapulu malı değil. Herkes zamanı geldiğinde bırakmalı diye düşünüyorum. O yüzden gençlere bu işi taşımayı düşünüyorum. Ama yaşadığımız şehre ve vatana vefa borcumuz var. Buraları siyasi ikbal, kişisel çıkar, şirket çıkarları dışında tutup, hangi STK, hangi yerel yönetimle olursa olsun Aydınımıza yapabilecek olduğumuz hizmet noktasında olmamız gereken noktada olacağımıza inanıyorum.” dedi. 

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Beyaz, Grup, Lideri, Ömer, Özkaya:, "Kimsenin, Adamı, Değiliz",
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir