Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 06:16
 
Çiftlik Bank’ın Aydın’dan Topladığı Para En Az 2 Milyon TL
Türkiye’de son dönemde en çok konuşulan ve mağdur yaratan organizasyon ‘Çiftlik Bank’ Aydın’da da can yaktı. Çiftlik Bank’ın Aydın’da yarattığı mağduriyet 2 Milyon TL’nin üzerinde!
GÜNDEM Haberi
Çiftlik Bank’ın Aydın’dan Topladığı Para En Az 2 Milyon TL

ÇİFTLİK BANK’IN AYDIN’DAN TOPLADIĞI PARA EN AZ 2 MİLYON TL

 

Türkiye’de son dönemde en çok konuşulan ve mağdur yaratan organizasyon ‘Çiftlik Bank’ Aydın’da da can yaktı. Çiftlik Bank’ın Aydın’da yarattığı mağduriyet 2 Milyon TL’nin üzerinde!

 

Gündem Aydın olarak Aydın’da görüştüğümüz Çiftlik Bank mağdurları zararlarının nasıl karşılanacağını kara kara düşünüyor. 15-20 bin TL ile 300 bin TL arasında yatırım yapan mağdurların bir gecede ellerindeki tüm birikimler Mehmet Aydın’la birlikte buhar oldu. Türkiye’de buna benzer 11 organizasyonun daha olduğunu belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Naci Ağbal, bu tür organizasyonlar karşısında vatandaşı dikkatli olmaları konusunda uyardı!

 

ORGANİZASYONUN TEMSİLCİLERİ DE MAĞDUR!  

 

Gündem Aydın’a özel açıklamalarda bulunan ve isimlerinin gizli kalması şartıyla görüşme teklifimizi kabul eden Çiftlik Bank’ın Aydın yapılanmasının önemli isimleri, kendilerinin de mağdur durumda olduklarını ifade ettiler.  Başlangıçta masum bir sistem olarak gördükleri Çiftlik Bank’ın bir sabah uyandıklarında kâbusları olduğunu dile getiren mağdurlar, Çiftlik Bank’ın büyük bir milli sermayeye dönüşeceğini düşünerek yatırımlar yaptıklarını söylediler. Organizasyona ünlülerin danışmanlık yapması ve televizyon reklamlarının Çiftlik Bank’ı güvenilir kıldığını söyleyen mağdurlar, açılışlara bürokrasiden veya diğer devlet organlarından katılımların organizasyonun güvenilir gibi gözükmesindeki bir diğer faktör olduğunu söyledi.

 

“BİR BAKTIK, ORGANİZASYONUN BAŞINDAKİ İSİM KAÇMIŞ!”

 

Organizasyonun Aydın yapılanmasındaki önemli isimlerinden İ.T. “Görünüşte gizli kapaklı bir şey yoktu. Her şey şeffaf bir şekilde ilerliyormuş gibi gözüküyordu. Güzel bir şey olacağını düşündük. Eşimizden, dostumuzdan borç alarak Çiftlik Bank’a yatırımlar yaptık. Dünya kadar masraf yaparak iki ortak dükkân açtık. Her şey güzel gidiyordu. Sonra bir sabah uyandığımızda her şey allak bullak olmuş. Adam kaçmış. Piyasada yok.”

 

AYDIN’DA YÜZLERCE MAĞDUR VAR

 

Aydın’da en az 100-150 kişinin mağdur olduğu tespitinde bulunan Organizasyonun Aydın yapılanmasındaki önemli isimlerinden İ.T. kendisinin de yaklaşık 250 bin TL zararı olduğunu, Aydın genelinde ise 2 milyona yakın bir mağduriyet yaşandığını iddia etti. Kendilerini dolandıran ve Çiftlik Bank’ın CEO’su Mehmet Aydın hakkında suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden mağdur, icra takibi başlattıklarını ifadesinde yer vererek zararlarını kurtarmaya çalıştıklarını söyledi.

Yakın zamanda şirketin bütün tesislerine kayyum atanacağı belirtiliyor. Binlerce kişinin üye olduğu ve milyonlarca paranın yatırıldığı Çiftlik Bank dosyasını GüdeMAydın olarak sizin için araştırdık!

 

HER ŞEY BİR OYUNLA BAŞLADI

 

Sosyal medyada sizlerin de sıkça karşılaştığı bir oyunun mantığı kullanılarak hazırlanan Çiftlik Bank'ta, oyuncular farklı değerlerine sahip çeşitli hayvanları satın alabiliyordu. Ömürleri 1 yıl olan hayvanlar için yem ve depo masrafı gibi çeşitli kalemler de sizden talep edilenler arasında. İstenilen bu masrafları ödemek ve oyun içinde yetiştirdiğiniz hayvanlar karşılığında para kazanmak için dijital ödeme sistemlerini kullanabiliyordunuz. Oyunda satın alınan hayvanların ve yapılan üretimin ise Türkiye'nin farklı yerlerinde açılan çiftlikler, et ve süt üretimi yapan tesislerde hayata geçirileceği gibi bir dizi vaat yine oyunun kurgusu arasında sizi karşılıyor.

Aydın’daki mağdurlar gibi bir kısım mağdur da oyunun bu kısmı nedeniyle büyük meblağlarda para ile yatırıma girişiyor. Bu tesislerden elde edildiği iddia edilen ürünler açılan bayilerde satışa çıkarılıyor, satın alınan hayvanlardan bir yıl içinde edinilecek kâr ise en az yüzde 100 olarak oyunculara ve yatırımcılara söyleniyor.

 

2 MİLYONU AYDIN’DAN!

 

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) raporuna göre Çiftlik Bank'ın 2016-2017 arasında 77 bin 843 kişiden 511,7 milyon TL topladığı medyada rastladığımız haberler arasında 62 bin 877 kişiye 398,3 milyon TL ödeme yapılırken kalan 113,4 milyon TL'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) kurulan Fame Game şirketine aktarıldığı yine medyadan bildiğimiz bir diğer gerçek. Bu paranın 2 milyonundan fazlası da Aydın’dan aktarılan paralar. Kıbrıs'a yaklaşık 120 milyon TL gönderildiği tespit edildi.

 

KAÇIŞ, İNEGÖL BAŞSAVCILIĞININ SORUŞTURMASIYLA BAŞLADI

 

Ardından Çiftlik Bank 2018 başında saadet zinciri olmadıklarını kanıtlamak için başka üye almayacağını duyurmuştu. Hatta ödeme güçlükleri nedeniyle topu bankaların üzerine atarak bankaların kendileriyle çalışmak istemediğini bile üyelerine duyurmuş, ödeme yapılamamasının nedeni olarak da bunu göstermişti. En son olarak İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 kişinin başvurusu üzerine Çiftlik Bank ile ilgili olarak "nitelikli dolandırıcılık, suç örgütü kurma, yönetme ve üye olma" suçlarından soruşturma başlatıldığını açıklamış ve medyada ‘Tosun’ lakabıyla ünlenen Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın’ın Uruguay’a kaçış süreci de böylelikle başlamış oldu.

 

BAKANDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA: 11 TANE DAHA VAR, DİKKAT!

 

Önümüzdeki günlerde sizler için Türkiye’de çok fazla bilinmeyen Kripto Para ile ilgili de bir yazı hazırlıyoruz, ama şimdilik buradan şunu söylemek isteriz ki siz siz olun, birikimlerinizle bu tür az bilinen veya şimdiye kadar hiç duymadığınız yeni yönetemlere iyice emin olmadan girmeyin. Zira Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'ye göre Türkiye'de Çiftlik Bank gibi 11 tane daha 'saadet zinciri'nin olduğu da gelen yeni bilgiler arasında. Bakan Tüfenkçi, “Bu anlamda sadece Çiftlik Bank değil, 11 tane daha birbirine benzer, adeta bir saadet zinciri kuran ve temel mantığı da bir müşterinin bir başka müşteriyi getirerek birbirini finanse ettiği bir sistem oluşturuyor.” açıklamasını yapalı çok uzun zaman olmadı.

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Çiftlik, Bank’ın, Aydın’dan, Topladığı, Para, En, Az, 2, Milyon, TL,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir