Haber Detayı
10 Nisan 2018 - Salı 13:14
 
Çocuk İstismarını Kimlerin Yaptığı Belli Oldu
Germencik Belediyesi çocuk istismarına yönelik farkındalık paneli düzenledi
GÜNDEM Haberi
Çocuk İstismarını Kimlerin Yaptığı Belli Oldu

Germencik Belediyesi, kültür etkinlikleri kapsamında çocuk istismarına yönelik farkındalığı arttırmak amacıyla “Korkma Konuş! Hep Birlikte Güçlüyüz” adlı panel düzenledi. 

 

Ege Kadın Buluşması Bileşenleri ile Germencik Belediyesi’nin birlikte gerçekleştirdiği ve Modaretörlüğünü Gülsevil Ergünoğlu’nun yaptığı panelde; Avukat Asiye Yalçın, Avukat Gülşah Durmuşoğlu, Avukat Nebahat Oksay Ürün ve Psikolog Yasemin Demirbaş konuşmacı olarak katıldılar. CHP Efeler Kadın Kolları İlçe Başkanı Özlem Ekiz ve yönetimi, Aydın Kadın Efeler Derneği, Aydın Alevi Dayanışma Derneği, Türk Kadınlar Birliği Aydın ve Kuşadası Şubeleri, Kuşadası Caferli Güzelleştirme Derneği, Okul müdürleri, öğretmenler ve özellikle kadınların ağırlıklı olarak katıldığı panele ilgi oldukça yüksekti. Gerçekleştirilen panel günümüz gerçeklerini gün yüzüne çıkarmada ve ailelerin bu konuda ne kadar dikkatli olması gerektiğine ışık tuttu. 

 

Panelde konuşan Belediye Başkanı Ümmet Akın; “Üzülerek söylüyorum ki, Türkiye’de kız ve erkek çocukların istismara uğrama oranının birbirinden çok da farklı olmadığını, cinsel istismarın her sosyo-ekonomik düzeyde yaşanıldığı görülmektedir. Çocuk istismarının tanınması ve türleri konusunda ailelerin eğitilmesinin yanında çocukla çalışan uzmanların farkındalıklarının artırılmasına ve bu konuda tıp, sosyal hizmetler ve hukukun birlikte, bütüncül olarak çocuğu ele almasının gerekliliğini vurgulamalıyız. Amacımız, çocuklarımız için, beden ve ruh sağlığı yerinde kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler yetiştirmektir. Bu nedenle çocuk ihmali ve istismarı konusunda ailelerin bilinçlendirilmesini amaçlayan etkinliğimiz büyük önem taşımaktadır ” dedi.

 

Konuşmacı Psikolog Yasemin Demirbaş ise, “Sağlıklı nesiller yetiştirmek sağlıklı toplum olmanın başlangıcıdır. Bizim amacımız mümkün olduğunca fazla anne-babaya ulaşarak çocuklarımızın daha sağlıklı büyümesinin toplumumuza nasıl bir katkısı olacağını anlatmak. Bu anlamda duyarlılığı ile bize bu konuda destekçi oldukları için Germencik Belediyesine ve Sayın Belediye Başkanı Ümmet Akın’a teşekkür ederim. Özellikle yapılan araştırmalar gösteriyor ki 3 ile 6 yaş arasında çocuğun ihmali ve suiistimali konusu günümüzde oldukça yaygın. Anne babaların daha farkındalık ve bilinçli çocuk yetiştirmelerini ve sağlıklı olarak çocuklarını büyütmelerini hedefliyoruz. Çocuk istismarı konusunda yapılan araştırmalar gösteriyor ki istismarcıların yüzde 67’si tanıdıklar. Bu kişilerin çoğu kılığı kıyafeti güzel, sosyoekonomik standartları yüksek insanlardan oluşuyor. İstismarcıyı dışarıda ararken aslında çoğu zaman yakınımızda buluyoruz. Ne yazık ki ensest bunun çok önemli bir kanıtıdır. Ülkemizde bu konunun çok büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Önceliğimiz aileyi eğitmek olmalıdır. Örneğin çocuğun çizdiği resimleri dikkatlice incelemeli, figürleri tek tek sorarak ne anlama geldiğini öğrenmelidir. Suistimal eden kişilerin çocukluğu sorunlu geçmiştir. Çocukların sorunlarını bugün çözemezsek gelecekte bu bireyler yetişmeye devam edecek” şeklinde konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çocuk, İstismarını, Kimlerin, Yaptığı, Belli, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir