Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 06:17
 
Demokrasi Müzesi Menderes’in Kemiklerini Sızlatıyor!
Türk Demokrasi Tarihine ismini altın harflerle yazdıran ve çok partili siyasi yaşamı ülkede tam anlamıyla başlatan demokrasi kahramanı ve Aydın’da siyasi yaşamın simge ismi Adnan Menderes’in adına yapılan Anıt Müze yürekleri sızlatıyor
GÜNDEM Haberi
Demokrasi Müzesi Menderes’in Kemiklerini Sızlatıyor!

Müze bağımlılarının ve uygunsuz işlerin merkezi durumunda

 

Türk siyasi hayatının simge isminin verdiği ‘Milli İrade’ mücadelesiyle ilgili halen anılar tazeyken, Aydın’da bundan yaklaşık 20 yıl önce açılan Anıt Müze, düştüğü durumla ilgili olarak görenlerin içini burkmaya devam ediyor. Yılların verdiği bakımsızlık ve terk edilmişlikle boynu bükük kalan alan, bugün madde bağımlılarının ve uygunsuz işlerin merkezi durumunda. 

 

Anıt müzeye sahip çıkan yok!

 

Konuya dikkat çekmek için yaptığımız haberde alanın kimin sorumluluk sınırları içerisinde olduğuyla ilgili net bir bilgiye ulaşamadığımız ise bir başka acı durum! Bundan 20 yıl önce kurulan Anıt Müze bakımsızlık, vurdumduymazlık ve ihmaller silsilesiyle boğuşurken, bölgenin bakımı için aradığımız Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Efeler Belediyesi alanın sorumluluk sınırları içerisinde olmadığı konusunda bilgi verdi. Aydın Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede bölgenin Efeler Belediyesi sınırları içerisinde olduğu, Efeler Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz görüşme sonrasında ise bölgenin mülkiyetinin Karayollarına sorumluluğunun ise Aydın Büyükşehir Belediyesinde olduğu bilgisine ulaşabildik. Aydın Tapu Kadastro İl Müdürlüğü ile yaptığımız telefon görüşmesinde ise ilgili alanın kimin mülkiyetinde olduğuyla ilgili bilgiyi paylaşamayacakları söylendi.

 

 

Manzara Aydın’a yakışmıyor!

 

Yıllar önce içi boşaltılan müzeyle ilgili dönem dönem yapılan serzenişlerin şimdiye kadar bir karşılığı olmadığı görüntülerle sabit. Aydın-İzmir Otobanı girişinde bulunan Anıt Müzenin içinin boşaltıldığı dönemde madde bağımlılarının gerçekleştirdiği zarar ziyanın dolayısıyla kapıları kaynakla kapatılmış ve girişler önlenmişti. Gündem Aydın ekibi olarak müzeye gerçekleştirdiğimiz ziyarette karşılaştığımız manzara ise içler acısı durumdaydı.  

 

Dönemin önemli siyasetçileri açılışında hazır bulunmuştu

 

Hatırlanacağı üzere 1998 yılında görkemli bir törenle açılışı gerçekleştirilen ve dönemin önemli siyasetçilerinin de katılımıyla gerçekleşen açılış töreniyle Aydın’a kazandırılan alan bugün kaderine terk edilmiş durumda.

 

“Mülkiyeti karayollarında, sorumluluk belediyede”

 

Adnan Menderes’in Aydın’ın bir sembolü olduğunu ve kişisel hırs ve tutumlarla Menderes’in müze ve heykelinin bu duruma düşürülmesinin Aydın’a yakışmadığını belirten dönemin Belediye Başkanı Hüseyin Aksu, “Bu durum Adnan Menderes’in manevi şahsını incitir. 1998 yılında Aydın’a gelen herkesin Menderes’i hatırlaması ve hayırla yâd etmesi için bu müzeyi yapmıştık. Yaklaşık 50 dönüm alana sahip burada insanlarımız gelip hoş vakit geçirsin gençlerimiz Adnan Menderes’i daha iyi tanısın istemiştik. Müze boşaltıldıktan sonra benden sonraki Belediye Başkanı İlhami Ortekin müze ve heykeli gözükmeyecek şekilde kapatırcasına ağaç dikti. Sonra da kimse sahip çıkmayınca güzelim eser bu duruma düştü. Buranın mülkiyeti Karayollarında, sorumluluk belediyede. Bu duruma düşürülmesinin de nedeni burayı Hüseyin Aksu’nun yapmasıdır. Burada bir ziyaret evi var. Millet buraya girip rahmetli başvekilimize bir Fatiha okusa fena mı? Ama ilgilenmiyorlar. Benden sonraki Belediye Başkanı İlhami Ortekin orayı kapatırcasına önüne ağaç dikti. Şimdi onun mülkiyeti, bunun mülkiyeti diye bahane arıyorlar. Hüseyin Aksu yaptı diye ne temizlik yapıyorlar ne bakım yapıyorlar. Oluşan manzara üzüntü verici.” dedi.

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Demokrasi, Müzesi, Menderes’in, Kemiklerini, Sızlatıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir