Haber Detayı
18 Nisan 2018 - Çarşamba 12:21
 
Facebook'da Büyük Yenilik
Facebook, bugün Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’nün bir parçası olarak, koşulları ve veri politikalarında güncellemeleri de kapsayan yeni gizlilik deneyimlerini hayata geçirdiğini açıkladı
TEKNOLOJİ Haberi
Facebook'da Büyük Yenilik

Yaşanan veri skandalı sonrası Mark Zuckerberg ifade vermiş ve gizlilik politikalarını yenileyeceklerini açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından gizlilik konusunda üst üste yenilik yapan Facebook, gizlilik politikasını yeniledi. Peki, yeni Facebook gizlilik politikası kullanıcılara ne gibi seçenekler sunuyor?

 

Yenilenen gizlilik politikasından dalayı tüm ülkelerdeki Facebook kullanıcıları, Facebook’un verileri nasıl kullandığı ile ilgili önemli bilgileri gözden geçirmesi gerekecek. Peki, bu hafta içerisinde başta Avrupa ülkelerinde olmak üzere dünya genelinde sunulacak olan bu bilgiler arasında neler yer alıyor?

 

İş ortaklarından alınan verilere dayanan reklamlar: Facebook, kullanıcılarından reklamcılıkla ilgili bilgileri gözden geçirmelerini ve Facebook’un onlara reklam göstermek için iş ortaklarından alınan verileri kullanmasını isteyip istemediğini seçmesini isteyecek.

 

Profil bilgileri: Eğer profilinizde siyasi görüş, dini inanç ya da ilişki bilgilerini paylaşmayı seçtiyseniz, Facebook sizden bunları paylaşmaya devam etmek isteyip istemediğinizi seçmenizi isteyecek. Bu bilgileri profilinizde paylaşmak her zaman olduğu gibi tamamen isteğe bağlı kalmaya devam edecek.

 

Yüz tanıma teknolojisine izin verilmesi: Facebook yüz tanıma teknolojisini kullanan ürünleri dünyanın çoğu yerinde altı yıldan fazladır sunuyor. Bu güncellemenin bir parçası olarak Facebook artık Avrupa Birliği ve Kanada’daki insanlara, yüz tanıma teknolojisini etkin hale getirme seçeneği sunuyor. Yüz tanıma teknolojisini kullanmak Facebook’taki herkes için tamamen isteğe bağlıolacak

 

Ayrıca Facebook insanlardan, hizmetlerinin nasıl çalıştığı ile ilgili sorulara detaylı yanıtlar veren güncellenmiş hizmet koşulları ve veri politikalarına da onay vermelerini isteyecek. Facebook bu onay ile verileri toplamak, kullanmak ya da paylaşmak adına yeni haklar kazanmak için izin istemeyecek. Ayrıca Facebook bilgilerinizi reklam verenlere ya da diğer paydaşlara satmadığını da taahhüt etmeye devam edecek.

 

Facebook’ta gençler için reklam kategorileri çok daha sınırlı ve paylaşımlar için hazır gelen kitle seçeneklerinde “herkese açık” seçeneği bulunmuyor. Facebook aynı zamanda 18 yaş altı kişiler için yüz tanıma özelliğini kapalı tutuyor. Gençlerin memleketleri ya da doğum günleri gibi paylaştıkları belli başlı bilgileri kimlerin görebileceğini de sınırlıyor.

 

13-15 yaş arası kişiler, ebeveyn ya da vasisinin iznini alana kadar Facebook’un sınırlı paylaşım ve daha az ilgili reklamları barındıran, daha az kişiselleştirilmiş bir versiyonunu görecek.  (KAYNAK:shiftdelete.net)

 

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Facebook'da, Büyük, Yenilik,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir