Haber Detayı
27 Nisan 2018 - Cuma 13:19
 
Fiilen 3. Dünya Savaşının İçindeyiz!
Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, 3’ncü dünya savaşının fiili olarak yaşandığını ve Türkiye’nin de yedi düvelle mücadele ettiğini söyledi
GÜNDEM Haberi
Fiilen 3. Dünya Savaşının İçindeyiz!

Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezinde, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın konuşmacı olarak katıldığı “Yedi Düvelle Savaşıyoruz” adlı konferans, 25 Nisan 2018 tarihinde Atatürk Kongre Merkezinde yoğun bir katılım ile gerçekleşti.

 

Algı operasyonları savaşın gidişatını değiştirebilir

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, hiçbir dönemde yaşanmamış bir dönemin ortasında olunduklarını dile getirerek sosyal medyadaki algı operasyonları ile savaşın gidişatını değiştirilebileceğini söyledi. Savaşların görülmeyen yönlerinde medya savaşlarının olduğuna dikkat çeken Bircan, tarihsel olarak bütün insanların görebildiği bir savaş stratejisinin yaşandığını ifade etti.

 

 Artık savaşın şekli değişti

 

Konferansa, 3’ncü dünya savaşının fiili olarak yaşandığını söyleyerek başlayan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, diğer dünya savaşlarından farklı olarak yeni dünya savaşının dört alanda yaşandığını ileri sürdü. Yarar, 1. Dünya savaşının cephe savaşları şeklinde gerçekleştiğini, 2. Dünya savaşının ise hava kuvvetleri ve zırhlı birliklerin kullanıldığı ve çoğunlukla zırhlı birlikler ile sürekli harekâtın yapıldığı konvansiyonel bir savaş olduğunu vurguladı. Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, savaşların tip ve fonksiyon olarak başka bir versiyona evrildiğini ifade ederek, vekâletler savaşı ile asimetrik savaşın yer aldığı farklı bir dünya savaşının yaşandığını da sözlerine ekledi.

 

3. Dünya Savaşı fiili olarak yaşanıyor

 

1990’dan sonra 2 kutuplu dünyadan tek kutuplu dünyaya dönüldüğü andan itibaren ölen sivil sayısının 2. Dünya savaşından sonra ölen sivil sayısından daha fazla olduğunu rakamlarla ortaya koyan Yarar, fiili anlamda dünyada bir savaşın yaşandığını söyledi. Yarar, 3. Dünya savaşı olarak adlandırdığı bu savaşın dört faktör ile gerçekleştirildiğini kaydetti. Birinci faktörün vekâlet savaşları olduğunu söyleyen Yarar, terörün bir araç olarak kullanıldığı, asimetrik yöntemlerin uygulandığı ve sosyal medya ile diğer mecralar üzerinden psikolojik harekâtın gerçekleştirildiğini dile getirdi.

 

TSK’nın yıktığı yapılar terör örgütü bütçesiyle YA-PI-LA-MAZ!

 

Afrin Operasyonu hakkında açıklama yapan Mete Yarar, NATO standardında inşa edilen yapıları TSK’nın teker teker yıktığını ifade ederken, Afrin çevresine inşa edilen dünyanın en büyük savunma hattının TSK unsurlarınca etkisiz hale getirildiğine dikkat çekti. Yarar, inşa edilen yapıların terör örgütü parası ve gücüyle yapılamayacağına dikkat çekerek, örgütlü bir devlet gücü olmadan bu tür yapıların inşa edilmesinin mümkün olmadığını iddia etti.

 

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar ayrıca Türkiye’nin kendi imkânları ile geliştirdiği ve ürettiği teknolojik silahlar sayesinde Afrin’de yedi düvele karşı başarı sağlandığını, yerli askeri sanayide gelinen noktanın çok iyi olduğunu söyledi.

Kaynak: (Gündem Aydın (Özel Haber)) - Gündem Aydın (Özel Haber) Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Fiilen, 3., Dünya, Savaşının, İçindeyiz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir