Haber Detayı
14 Kasım 2018 - Çarşamba 17:20
 
Hayvan Dostları İle Milli Eğitim Arasında Seminer Gerginliği!
Aydın Hayvan Dostları Derneği'nin yaklaşık 7 yıldır okullarda yaptıkları 'Hayvan Sevgisi ve Şiddeti Önleme' seminerlerini devam ettirme yönünde gerçekleştirdiği çalışmaları, Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce reddedildi
GÜNDEM Haberi
Hayvan Dostları İle Milli Eğitim Arasında Seminer Gerginliği!

Aydın Hayvan Dostları Derneği yaklaşık 7 yıldır okullarda yaptıkları 'Hayvan Sevgisi ve Şiddeti Önleme' seminerlerini devam ettirme yönünde gerçekleştirdiği çalışmalardan sonuç alamadı. Başvuruda bulundukları ancak dilekçelerinin  “Yapılmak istenen çalışma yapılan inceleme sonucunda uygun görülmemiştir” şeklinde yanıt aldıklarını belirten Dernek Başkanı Fırat Sert, “7 Yılda 54 okulda yaklaşık 50 bin çocuğa ulaştık. Ancak müdürlüğe sunduğumuz dilekçenin kabul edilmeme gerekçesi bizleri derinden üzmüştür” dedi. 

 

Konuyla ilgili Gündem Aydın’a özel açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Çandıroğlu ise her dilekçeyle başvuruda bulanan sivil toplum kurumuna okullarını kapılarının açılması durumunda müfredatın yetişmeyeceğini, bu yüzden bazı durumlarda yapılan başvuruların geri çevrilebileceğini söyledi. 

 

SEMİNERLER ÇOCUĞU BAŞARISIZ YAPMAZ, MERHAMET SAHİBİ YAPAR!

 

Aydın’da başlayıp şu an tüm Türkiye’de seminerlere devam eden derneğin çocuklara hayvan sevgisi ve merhamet temalı anlatımlara ek olarak, gerçek süper kahramanlar polis ve asker sevgisi, vatan sevgisi, Allah sevgisi gibi temaları da ekleyerek çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Sert, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde de, Başbakanlık basın yayın enformasyon sayfasında de geniş yankı bulan çalışmalarımız her yıl öncelikle Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iznini alarak yapılmakta ve tüm Aydın ve ilçelerinde de devam etmekteydi. Bu yıl ise aynı dilekçemizi Aydın il Milli Eğitim Müdürlüğü’müze ilettiğimizde, uygun görülmediğini resmi bir dilekçe ile tarafımıza ilettiler. Konu hakkında yüz yüze bir görüşme sağlayan derneğimiz, konunun ne denli önemli olduğunu İl Milli Eğitime iletmiştir. Verilen cevapta ise çocukların derslerinden geri kalacağını ve böylece ilerleyen yıllarda çocukların başarısız olacağı ve eğitim hayatının zorlaşacağının bilgisini vererek,  bu seminerlerle her çocuğun hayvan sever olmayacağı, merhamet sahibi olmayacağı söylemleri bizleri derinden üzmüştür” dedi. 

 

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ POLİS, ASKER, VATAN VE ALLAH SEVGİSİ TEMALI KONULARININ VERİLMESİNİ İSTEMİYOR, KONUYU KÜLLİYEYE TAŞIYACAĞIZ!

 

Aydın Hayvan Dostları Derneği olarak il Milli eğitim Müdürlüğü’ne de seslenen Sert, “Sizin söyleminiz ile düşünerek her okuttuğunuz çocuk birer iş adamı birer meslek sahibi mi olmakta? Bu çocuklar büyüdüklerinde bilinçli birey olmakta ama içlerinde merhamet ve sevgi olmadıktan sonra okuldaki derslerin ne anlamı olmaktadır? Yurt genelinde hiçbir devlet okulunda hayvan sevgisi temalı dersler ne okullar tarafından ne de okullardaki rehber öğretmenler tarafından verilmektedir.  Bizler Aydın Hayvan Dostları Derneği olarak konuyu hayvana şiddete en çok tepki veren ve duyarlı davranılmasını isteyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ileterek, Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çocuklara hem hayvan sevgisinin hem de polis, asker, vatan ve Allah sevgisi temalı konularının verilmesini istemediğini dile getireceğimizi bildirmek istiyoruz” dedi.

 

HERKESE YOL AÇARSAK MÜFREDATIMIZI UYGULAYAMAYIZ!

 

Konuyla ilgili Gündem Aydın’a özel açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Çandaroğlu, “Dilekçe veren herkese okullarda serbestçe konferans verme özgürlüğü tanıyamayız. Milli Eğitimin bir müfredatı var, bu konular zaten müfret konularımız arasında yer alıyor.  Okulda şunu yapacağım diyen herkese biz yol açacak olursak biz kendi müfredatımızı uygulamakta güçlük çekeriz. Bu konuyu başka türlü algılamamak lazım” dedi. 

 

BENİM KATKI SUNACAĞIM BİR ŞEY VARSA YAPMAYA HAZIRIM…

 

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Çandıroğlu, açıklamasında eğitimde birçok projenin kendilerine geldiğini belirterek, “Öncelikle bizim okullarda vermemiz gereken bir müfredat var, bakanlığımızın bizden beklediği bir eğitim süreci var. Öncelikle biz bunu gerçekleştirmek durumundayız. Okulda şunu yapacağım diyen herkese biz yol açacak olursak biz kendi müfredatımızı uygulamakta güçlük çekeriz. Bu konuyu başka türlü algılamamak lazım. Birçok kamu yararı gözeten dernek var, hepsinin çalışmalarına ve yaptıkları işlere saygı duyuyorum. Ama bütün bunları okullar üzerinden yapmak zorunda değiller. Bizim müfredatımızda, bizim bakanlığımızın ortaya koyduğu ders mantığı içerisinde hayvan hakları, hayvan sevgisi de var.  Hayvan sevgisi diye bir ders yok ama bu bütün konuların içerisine yedirilmiş durumdadır. Böyle ayırırsak bir milyon tane ders olması gerekir. Biz kendi müfredatımıza uygun bir yapıda gidiyoruz,  bunun haricinde okul dışında yapılacak çalışmalar olursa buyursunlar biz yardımcı oluruz. Diğer alanlarla ilgili benim katkı sunacağım bir şey varsa yapmaya hazırım” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Hayvan, Dostları, İle, Milli, Eğitim, Arasında, Seminer, Gerginliği!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Hayvan Dostları İle Milli Eğitim Arasında Seminer Gerginliği!
Hayvan Dostları İle Milli Eğitim Arasında Seminer Gerginliği!
Hayvan Dostları İle Milli Eğitim Arasında Seminer Gerginliği!
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir