Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 14:48
 
İlk emrini duyunca çok şaşıracaksınız!
25 Haziran Çarşamba günü yayınlanan ve duyurusunu AK Parti Milletvekillerinin yaptığı ADÜ’ye 328 öğretim elemanı kadrosu ihdası haberinin ardından, Rektör Aldemir’in göreve gelir gelmez 30 kadroyu çöpe attığı öğrenildi.
- Haberi
İlk emrini duyunca çok şaşıracaksınız!

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin de Adü Ailesi Büyüyor başlığı ile servis ettiği haberin ardından gundemaydin.com haber sitesine gelen elektronik postalar üzerine üniversite yönetiminin beş ay önce 30 kadroyu çöpe attığı öğrenildi.

 

Rektör Osman Selçuk Aldemir’in rektörlük devir teslim törenin hemen ardından, daha üniversite yönetim kurulu üyelerini ve rektör yardımcılarını belirlemeden acele ile tüm kadroları iptal etme kararı aldığı öğrenildi. İçinde yeni bölüm ve programların açılması ile birlikte Aydın’a yeni öğrencilerin gelmesinin planlandığı ilanların iptali skandal olarak değerlendiriliyor.  YÖK’ün öncelikli alanlarda bilim insanı yetiştirmek için önerdiği programlar ve üniversitenin uygulamalı bilimlerinde görevlendirilmek üzere özel olarak gönderilen kadrolar dâhil yaklaşık 30 kadronun iptal edildiği bilgisi çok şaşırttı.

 

 

Kişisel hırslar Aydın ve ADÜ çıkarlarının önüne mi geçti?

Üniversitenin farklı birimlerinde görevlendirilmek üzere ilan edilen kadrolara başvuran ve bilim sınavına girmeye hak kazanan adaylar kendilerine ilk önce “rektör değişimi oldu, bilim sınavının ileri bir tarihe ertelendi” bilgisi verildiğini, daha sonra ise kadroların tümünün iptal edildiğinin kendilerine iletildiğini söylediler. Üniversite senatosu kararı ile iptal edilen kadroların neden iptal edildiği açıklanmazken, iptal kararının rektörlüğün ilk günü verilmiş olması kafaları karıştırdı.

 

Rektör Osman Selçuk Aldemir’in kişisel husumetini kurum çıkarlarının önüne geçirerek karar verdiği iddiaları ise duyanları şaşkına çeviriyor.

 

Adayların iddiaları üzerine yapılan araştırmada;

Adnan Menderes Üniversitesi öğrenci sayısını artırmak, yeni programlar açabilmek ve uygulamalı birimlerde görevlendirilmek üzere geçtiğimiz Aralık ayında ilana çıktı. Ülke geneline açık olan ve www.ilan.gov.tr üzerinden yapılan duyuruya 31.12.2018 ile 14.01.2019 tarihinde başvuru kabul edildi. İlanda belirtilen nitelikleri taşıyan adayların başvuruları jüri tarafından 18.01.2019 tarihinde incelendi ve söz konusu nitelikleri taşıyan adaylar bilim sınavına davet edildi. Fakat 22 Ocak 2019 günü bilim sınavına gelen adaylara sınavın iptal edildiği söylendi.

 

 

İlk Emir: tüm kadroları iptal edin

ADÜ ’de rektörlük devir teslim töreni 21 Ocak 2019 günü yapıldı. Tören biter bitmez rektörlük makam odasına giden Aldemir’in ilk emri tüm kadroları iptal edin olduğu öğrenildi. Üniversitenin farklı birimlerinde sınav hazırlığı yapılırken gelen bu sıra-dışı emir karşısında akademisyenlerin de şoke olduğu adayların şikâyetlerinden anlaşılıyor.

 

22 Ocak 2019 günü bilim sınavına geldiklerinde sınavın iptal edildiği bilgisini alan adaylar, sınava girecekleri birimlerde muhatap oldukları akademisyenlere “Neden” sorusunu yönelttiklerini; akademisyenlerden ise “İnanın biz de bilmiyoruz. Karar yukarıdan” cevabını aldıklarını söylediler.

 

 

Kadrolar çöpe mi gitti?

Rektör Osman Selçuk Aldemir’in tüm kadroları iptal edin emri, üniversitenin yaklaşık 30 kadrosunun çöpe gitmesi anlamına geliyor. Planlaması bir önceki sene yapılan ve ilan edilen kadrolar, iptal edilmeleri halinde ilan edildikleri yıl içinde yeninden kullanılabiliyor. Aldemir’in 2018 yılı ilanını 2019’da son dakika iptal etmesi, takvim yılının geçmesi nedeniyle tüm kadroların çöpe gitmesine neden oldu.

 

 

YÖK’ten uyarı

Rektör Aldemir’in devir teslim töreninden hemen sonra alelacele tüm kadroları iptal edin emri Yükseköğretim Kurulunun da dikkatini çektiği, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın bizzat Rektör Aldemir’i arayarak uyardığı iddia ediliyor.

 

 

Vekiller bu durumu biliyor mu?

Geçtiğimiz hafta Aydın Adnan Menderes Üniversitesine ihdas edilen kadroları sosyal medya hesaplarından duyuran AK Parti milletvekillerinin beş ay önce yaklaşık 30 kadronun bilerek çöpe gönderildiği, bu iptal sebebiyle ilçelerdeki bazı okullara öğrenci alınamadığından haberdar olup olmadıkları da merak ediliyor.

 

 

 

İlan Linki

https://ilan.gov.tr/detay-kamu-personel-alimi-ve-egitim-ilanlari-akademik-personel-alimlari-aydin-adnan-menderes-universitesinden-ogretim-ve-arastirma-gorevlisi-alim-ilani-573740.html

 

İlanın İptal Linki

https://ilan.gov.tr/detay-kamu-personel-alimi-ve-egitim-ilanlari-akademik-personel-alimlari-iptal-ilani-aydin-adnan-menderes-universitesi-rektorlugunden-6-subat-2019-588153.html

Kaynak: (Gündem Aydın (Özel Haber)) - Gündem Aydın (Özel Haber) Editör: Gündem Aydın
Etiketler: İlk, emrini, duyunca, çok, şaşıracaksınız!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir