Haber Detayı
04 Nisan 2018 - Çarşamba 18:40
 
Kadınlar Kooperatif Kurdu
Kuşadası’nda yaşayan kadınlar yerel motifleri el sanatları ile buluşturmak ve birliklerini güçlendirmek için kooperatifleşerek Mali Destek Programı’na başvurdu
EKONOMİ Haberi
Kadınlar Kooperatif Kurdu

Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu’nun girişimleriyle kurulan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (KUŞAKK) katma değeri yüksek hediyelik eşya üretiminde pazarlama imkânı olmayan kadınları bir araya getirerek istihdam olanağı oluşturmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra Kuşadası’na has el sanatlarını geliştirmek ve üretilecek özgün hediyelik ürünlerle ilçenin tanıtımına katkı sağlamayı amaçlıyor.

 

Hediyelik ürünler Kuşadası’nı tanıtacak

 

Proje kapsamında Kuşadası “El Sanatları Tasarım, Üretim ve Eğitim Merkezi” oluşturularak kooperatifin kurumsal kapasitesi güçlendirilecek. Yerel ve geleneksel el sanatları üretimine yönelik tasarımlarla, Kuşadası’nın ve bölgenin geleneksel sanatları ile Kuşadası’na ait tarihi evlerde bulunan çatı kuşları, Kuşadası ve Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda bulunan bitki ve hayvan türlerinin korunması ve tanıtılması yönünde farkındalık oluşturacak motifler el sanatları ile buluşturularak hediyelik ürünler oluşturulacak.

 

Ürünler ekonomiye kazandırılacak

 

Elde edilen ürünler yenilikçi pazarlama yöntemleri ile ekonomiye kazandırılacak. Bu amaçlar doğrultusunda Kuşadası’nda yaşayan 125 kadına el sanatları alanında mesleki beceri kazandırılacak ve bu kadınların KUŞAKK’a üye olması sonrasında Yerel El Sanatları Üretim ve Eğitim Merkezi atölyesinde dönüşümlü olarak çalışabilmeleri sağlanacak. Öte yandan El Sanatları Tasarım, Üretim ve Eğitim Merkezi’nde üretilen turistik ve hediyelik el sanatları ürünlerinin satışının yapılabilmesi amacıyla Kuşadası Belediyesi’nin katkılarıyla "Yerel ve Yöresel Ürünler Sokağı" ve e-pazar oluşturulacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadınlar, Kooperatif, Kurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir