Haber Detayı
21 Nisan 2018 - Cumartesi 17:41
 
Kırk Yamalı Eserler Görücüye Çıktı
Nazillili kadınların el emeği göz nuru “kırk yamalı” eserleri Nazilli Belediyesine ait Lütfi Selek Kültür Merkezinde görücüye çıktı
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Kırk Yamalı Eserler Görücüye Çıktı

Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Latif Akgün, okul müdürleri ile sanatseverlerin katılım sağladığı Kırk yama sergisi büyük ilgi gördü. Nazilli Halk Eğitimi Merkezi ve ASO kursiyerlerinin hazırladığı ve geleneksel kıyafetlerden oluşan eserler büyük ilgi gördü.

 

Nazilli Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Kurs Eğitmeni Nihal Erbakan’ın rehberliğinde sergiyi gezen davetliler, eserler hakkında bilgi aldı. Etkinliğe katılan Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Küçük, “Tam anlamıyla el emeği ürünler. Eski sandıklardan çıkardıkları kumaşları yeni kumaşlarla birleştirerek güzel eserler ortaya çıkarmışlar. Ellerine yüreklerine sağlık”. dedi.

Çeyiz sandıklarından çıkanlar yenilerle harmanlandı

 

Makine kullanılmadan ve tamamı el emeği ile yapılan eserler hakkında bilgi veren Nihal Erbakan, “Yatak örtülerinden en ufak çalışmalara kadar elde eski geleneklerimizden olan ‘Kırk Yama’ sanatını yaşatmaya çalıştık. Kullandığımız kumaşlar içinde yeni kumaşlarda var, fakat biz genelde sandıkta unutulmuş, yerel dokunması bile kalmamış olan kumaşları da kullanmaya özen gösteriyoruz. Kısacası, Çeyiz Sandıklarından çıkanlar yenilerle harmanlandı.” dedi.

 

Nihal Erbakan, sergilenen ürünlerin 1 yıllık çalışmanın ürünü olduğunu belirterek giysilere çok ağırlık verdiklerini ve yarışmalara katıldıklarını söyledi. Sarı Kız Efsanesi’ni anlatan bir çalışma ile Balıkesir’de mansiyon ödülü aldıklarını ifade eden Erbakan, Çanakkale’de İlyada konulu çalışmayla ikincilik ödülü aldıklarını kaydederek alışmalarının süreceğini dile getirdi.

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Kırk, Yamalı, Eserler, Görücüye, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir