Haber Detayı
31 Mart 2018 - Cumartesi 22:41
 
Kültür-Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu
Aydın'da kültür-sanat ve tarihe katkıda bulunan şair, yazar, araştırmacı, gazeteci ve el sanatçısından oluşan 135 kişi Valilik tarafından ödüllendirildi
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Kültür-Sanat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in talimatı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından belirlenen 135 şair, yazar, araştırmacı, el sanatçısı ve gazeteci için ödül töreni düzenlendi.

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, katılımın yoğun olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Halk Kütüphanemiz bugün çok güzel bir gün yaşıyor. Sizlerin ilgisi, bizleri mutlu etti.” şeklinde konuştu.

"Milletlerin en önemli unsuru dildir"

Vali Yavuz Selim Köşger, dilin milletler için büyük önem taşıdığını vurgulayarak bir milletin tarihinde dil, kültür, sanat, edebiyat varsa ancak o zaman tarih sahnesinde kalabileceğini söyledi. Aydın'ın yüzyıllar boyunca birçok millete ev sahipliği yaptığını ve bunun izlerinin antik kentler ile görülebildiğine işaret ederek konuşmasına devam eden Vali Köşger, "Maddi değerler inşa edilebilir, kalkınma gerçekleştirilebilir, endüstri, sanayi gelişebilir, yollar, köprüler yapılabilir ama topluma şuur vermezseniz ülke tarih sahnesinden silinir." diyerek kültür-sanat ve tarih bilincine dikkat çekti.

"Kültürümüz sizlerin sayesine devam edecek"

Şair, yazar, araştırmacı, el sanatçısı ve gazetecilerin dijital çağda ayrı bir önem arz ettiğini kaydeden Vali Köşger, “Milletimiz ve özellikle gençlerimiz bu çağda birçok mecradan kozmopolit bir kültürün ve şuursuzluğun saldırısına maruz kalıyor. Böyle bir çağda insanlarımıza sahip çıkmak, onların gayretlerini küçük bir teşekkür kâğıdıyla da olsa ödüllendirmek, biz devleti yönetenlerin boynunun borcudur." şeklinde ifade ederek kültür-sanatın önemine değindi.

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Kültür-Sanat, Ödülleri, Sahiplerini, Buldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir