Haber Detayı
20 Mart 2018 - Salı 02:40
 
Minikler Çanakkale Zaferi’ni Canlandırdı
Çanakkale Zaferi´nin 103. yıldönümü münasebetiyle Aydın´ın Karpuzlu ilçesine bağlı Tekeler Mahallesi´nde, Tekeler İlkokulu ve Tekeler Ortaokulu tarafından gerçekleştirilen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programında minik öğrenciler Çanakkale Savaşı'nı canlandırdı
EĞİTİM Haberi
Minikler Çanakkale Zaferi’ni Canlandırdı

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan programa, Tekeler İlkokulu Müdürü Fatih Akkavak, Tekeler Ortaokulu Müdürü Abdullah Ünlü öğretmenler, öğrenciler, Gazeteci Coşkun Tağa, Tekeler Mahalle Muhtarı Murat Döndü ve veliler katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Türkçe Öğretmeni Ergün Ocak, Çanakkale’nin, Türk milletinin var oluş mücadelesi olduğunu belirterek “Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Gürcü ve Arap ayrımı olmadan herkesin yan yana şehit düştüğü büyük bir vatan savunmasıdır.” dedi. Mustafa Kemal Paşa’nın, Çanakkale’deki başarısına da değinen Ocak, “Çanakkale Zaferi, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın ilham kaynağı olmuştur.”

 

Çanakkale Savaşı’nı Canlandırdılar

 

Çanakkale Savaşında 17. Alay Komutanı Yarbay Hasan Bey’in şehadete nasıl yürüdüğünün sergilendiği gösteri, duygulu anlar yaşattı. Bunun yanı sıra Çanakkale Savaşında cepheye uğurlanan Mehmetçiklerin hikâyesi ve annelerin fedakârlıklarının anlatıldığı Kınalı Hasan tiyatrosu büyük beğeni topladı.

 

Çanakkale oratoryomu gösterilerinin yer alarak devam eden programda, minik öğrenciler işaret dili kullanarak Çanakkale türkülerini seslendirdi. Mehmetçiğin yemek menüsünde yer alan şekersiz üzüm hoşafı ikramı edildi.

 

Öte yandan 12 Mart İstiklâl Marşı’nın kabulünün 97’nci yıl dönümü nedeniyle öğrencilerin koreografi eşliğinde okuduğu İstiklâl Marşı ile Mehmet Akif Ersoy anıldı.

 

Tekeler Ortaokulu Müdürü Abdullah Ünlü, Çanakkale Savaşları’nın gelecek nesillere aktarılmasının tarihi ve milli bir sorumluluk olduğunu ifade ederek, gerçekleştirilen etkinliğin bu amaç doğrultusunda hazırlandığını dile getirdi. Öğrencilerin sergiledikleri gösteriler ile Çanakkale Savaşı’nın canlandırıldığını belirten Ünlü, emeği geçen öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti.

 

Tekeler İlkokulu Müdürü Fatih Akkavak ise Çanakkale Zaferi’nin Türk milleti için büyük bir ilham ve ibret kaynağı olduğunu söyledi. Cephede savaşan askerin yemek menüsünde sadece kuru ekmek ile üzüm hoşafı olduğunu aktaran Akkavak, “İkram edilen hoşaflarla Çanakkale Savaşı’nın hangi şartlarda kazanıldığını anlatmaya çalıştık.” dedi.

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Minikler, Çanakkale, Zaferi’ni, Canlandırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir