Haber Detayı
20 Nisan 2018 - Cuma 22:44
 
Müze mi? Kaide mi? Fazlalık mı?
Aydın’da Adnan Menderes adına yapılan Anıt Müze sahibini arıyor
GÜNDEM Haberi
Müze mi? Kaide mi? Fazlalık mı?

Hafta başında “Demokrasi Müzesi Menderes’in Kemiklerini Sızlatıyor” başlığıyla sunduğumuz haberin sonrasında Türk demokrasisinin sembol ismi Adnan Menderes’in hatırlanması için yapıldığı söylenen müzeye ilişkin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Mahalli İdareler Biriminden açıklamalar geldi.

 

Yer Efeler Belediyesinde!

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz konuya ilişkin yaptığı açıklamasında adı geçen müzenin yapılan araştırmalar neticesinde Cumhuriyet Mahallesi olarak görünen yerde, Aydın Büyükşehir Belediyesinden Efeler Belediyesine ‘yol yeri’ vasfı ile aktarıldığını söyledi. Eskiden anıt ve müze alanı olan yerin şu an yol güzergâhı olarak göründüğünü ifade eden Yılmaz, kayıtlara göre Cumhuriyet Mahallesi 620 ada 24 parsel olarak görünen ve 1440,33 metrekarelik alanı kapsayan yerin Efeler Belediyesinde göründüğünü söyledi.

 

Üzerinde bir çalışma yapılacağının sinyalini veren Yılmaz, “Bu yer eskiden anıt ve müze alanı olarak görünüyor. Şu anda kayıtlarda yol olarak geçen alan Mahalli İdarelerde komisyona girdiğinde şekillenecektir.” dedi.

 

Ziyaret ve müze merkezi değil!

 

Alanın bir ziyaret ve müze merkezi olmadığını bölgede yapılan düzenlemelerle zaten yapıya girilip gezilemediğini de söyleyen Murat Yılmaz, kurulacak komisyon sonrası alt yazıların sökülerek müze isminin kalkabileceğini söyledi.

 

Kaide olarak yol güzergâhı üzerinde

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Yılmaz, açıklamasında alanda konumlandırılmış yapının yerinin de sağlıklı olmadığını ifade ederek, “Orası otoban girişi, orada müze olması kazalara sebebiyet verebilir. Ziyaret için müze gibi bir yer açılması mümkün değil. Hâlihazırda kaide olarak yol güzergâhı üzerinde bulunuyor. Etrafı da içeriye girilmemesi için tel örgüler ile çevrili. Alana giriş bulunmuyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün kayıtlarında alanla ile ilgili anıt ve müze alanı gibi bir ifade yok.  Efeler Belediyesine ait yol görünen alan zaten müze olamaz. Müze isminin de oradan kaldırılması sorunu çözecek gibi görünüyor.” dedi.

Yol fazlalığı olarak görünüyor

 

Mahalli İdareler Biriminden gelen açıklamada ise Aydın Belediyesine ait bir taşınmaz olduğu ifade edilerek, “Aslında müze ve heykel olarak nitelendiriliyor ama bizim devir kayıtlarında yol fazlalığı olarak görünüyor. Böyle olunca da Efeler Belediyesine devredilmiş durumda.” ifadelerine yer verildi.

 

Alan 21 Mart 2014’ten beri Efeler Belediyesine ait

 

Açıklamada mülkiyeti büyükşehir olmadan önce Aydın Belediyesinde olan taşınmazın, İl Paylaştırma Komisyonu kararı ile 21.03.2014 tarihinde 6360 sayılı kanun kapsamında ilgisi nedeniyle Efeler Belediyesine devredildiğinin altı çizildi.

 

“Konunun takipçisi olacağız”

 

Merkezi İstanbul’da bulunan Adnan Menderes Dernekler Federasyonu Başkanı Sadullah Fatih Kavaloğlu Gündem Aydın’a özel olarak gerçekleştirdiği açıklamada konunun takipçisi olacaklarını belirterek ilgili mercilere Federasyon olarak gerekli başvurularda bulunup, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

 

Ne olmuştu?

 

Aydın’da yaklaşık 20 yıl önce zamanın Belediye Başkanı Hüseyin Aksu döneminde Adnan Menderes’in hatırlanması amacıyla Aydın-İzmir otobanı girişinde Anıt Müze inşa edilmişti. Daha sonra müze boşaltılmış ve sahipsiz kaldığı için bugün madde bağımlıların ve uygunsuz işlerin merkezi durumuna geldiği tespit edildi. Bunun yanı sıra Tapu kayıtlarında anıt ve müze alanı, devir kayıtlarında yol fazlalığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ise kaide olarak gördüğü alanı kimse sahiplenmemişti.

 

Büyükşehir Belediye yetkilileri, alanın Efeler Belediyesi sınırlarında olduğunu, Efeler Belediyesi ise mülkiyetinin Karayollarında, sorumluluğunun Büyükşehir Belediyesinde olduğunu söylemişti. Tapu Kadastro İl Müdürlüğü de ilgili alanın mülkiyeti hakkında bilgi paylaşamayacaklarını belirtmişti.

Kaynak: (Gündem Aydın (Özel Haber)) - Gündem Aydın (Özel Haber) Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Müze, mi?, Kaide, mi?, Fazlalık, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir