Haber Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 10:25
 
O İsimler de Rektörlüğe Aday Oldu
Aydın Adnan Menderes Üniversitesine rektör olmak için başvuran adaylar bugün sabah YÖK’te mülakata çağrıldı. 27 kişinin aday olduğu öğrenildi
GÜNDEM Haberi
O İsimler de Rektörlüğe Aday Oldu

ADÜ’de Sürpriz Rektör Adayı

 

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'ne rektör olmak için başvuran adaylar bugün sabah YÖK’te mülakata çağrıldı. Toplam 27 kişinin aday olduğu öğrenilirken adaylar arasında 14’ünün üniversite içerisinden, 13'ünün ise başka üniversitede görev yapan profesörler olduğu gelen bilgiler arasında. Bu adaylardan iki isim ise dikkat çekti.

 

Paşa’nın Yeğeni Çetin’in üstü çizildi

 

Bir önceki dönem Rektör Mustafa Birincioğlu ile anlaşamayarak görevden uzaklaştırılan dönemin Rektör yardımcısı Prof. Dr. Cavit Bircan’ın yerine getirilen Prof. Dr. Mustafa Çetin’in de rektör adayları arasında olduğu öğrenildi.

 

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin’in yeğeni olan Söke İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çetin, üniversitede bir dönem rektör yardımcılığı yapmıştı. Prof. Dr. Mustafa Çetin’in, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ihraç edilen eski Rektör Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu ve firari üniversite eski Genel Sekreteri S. Fatih Kurşunlu ile yakın çalıştığı Aydın kamuoyunda yakından biliniyor.

 

2014 yılında Üniversite eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, eski Genel Sekreteri Fatih Kurşunlu ve Murat Cankurt’un Pensilvanya ziyareti sonrasında dönemin Rektör yardımcısı Prof. Dr. Cavit Bircan görevden alınmış ve yerine rektör yardımcısı olarak Prof. Dr. Mustafa Çetin getirilmişti. Rektör yardımcılığı döneminde FETÖ/PDY ile ilişkisi deşifre olan, Arnavutluk ve İspanya’da bulunan üniversitelerle iş birliği protokolleri imzalayan ve bu ülkelere ziyaretler yapan Çetin’in isminin YÖK’te çizildiği gelen bilgiler arasında.

 

 

Oğurlu Rektörlüğe de aday

 

 

Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Oğurlu’nun da ADÜ Rektörlüğü için başvuru yaptığı biliniyor. Aydın kamuoyunda 'her şeye aday olan adam' olarak bilinen Mustafa Oğurlu, üç sefer AK Parti’den milletvekili aday adayı olarak, Aydın’da AK Partinin en istikrarlı aday adayı olarak dikkat çekiyor. Mustafa Oğurlu milletvekilliği yanında Belediye Başkanı, AK Parti İl Başkanı, Sağlık İl Müdürü gibi birçok pozisyona aday olmasıyla tanınıyor.

 

ADÜ eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu döneminde ADÜ Hastanesi Başhekimi olan Prof. Dr. Mustafa Oğurlu’nun 17/25 Aralık operasyonlarından sonra da Rektör Birincioğlu ve eski Genel Sekreter Fatih Kurşunlu ile olan yakın ilişkisinden ötürü şansının olmadığı söyleniyor.

 

Bircan yeniden Aday

 

Eski Rektör Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, eski Genel Sekreter S. Fatih Kurşunlu ve 15 Temmuz’dan sonra FETÖ’nün üniversite imamı olduğu anlaşılan Murat Cankurt’un Pensilvanya ziyaretleri sonrasında görevden aldıkları Prof. Dr. Cavit Bircan, geçen dönem rektör adayı olmuş ve 27 Kasım 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından rektör olarak atanmıştı. Görev yaptığı dört yılda FETÖ ile etkin mücadele eden Bircan'ın tekrar rektör atanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Yüksek Öğretim Kurumu'nda kurulan komisyon bugün Aydın Adnan Menderes Üniversitesi rektörlüğü için başvuran adaylarla görüşecek. Hangi ismin rektör olacağı, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sonrasına kesinleşecek. Atamanın bu hafta yapılması bekleniyor.

Kaynak: (Gündem Aydın (Özel Haber)) - Gündem Aydın (Özel Haber) Editör: Gündem Aydın
Etiketler: O, İsimler, de, Rektörlüğe, Aday, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir