Haber Detayı
23 Nisan 2018 - Pazartesi 19:39
 
Perinçek: Bu Siyasi Ahlaksızlıktır
Gündem Aydın Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cemal Yıldırım’ın sorularını yanıtlayan Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Perinçek, CHP ve İYİ Parti arasındaki anlaşmayı, erken seçime dair açıklamalarını, Cumhur İttifakını ve gündeme özel çarpıcı açıklamalarını Gündem Aydın’a yaptı
SİYASET Haberi
Perinçek: Bu Siyasi Ahlaksızlıktır

Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek “Meclis karar almalıydı, gördük ki liderler meclisten daha önemli. Millet ve milletin vekili adına, vekilin lideri karar veriyor, milleti temsil eden vekiller de milleti değil liderin tutumunu dikkate alıyor.” dedi

 

Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek, Aydın ziyaretinde Gündem Aydın’a özel açıklamalarda bulundu.

 

Gündem Aydın Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cemal Yıldırım’ın sorularını yanıtlayan Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Perinçek, CHP ve İYİ Parti arasındaki anlaşmayı, erken seçime dair açıklamalarını, Cumhur İttifakını ve gündeme özel çarpıcı açıklamalarını Gündem Aydın’a yaptı.

 

Perinçek, Cumhuriyet Halk Partisinin İYİ Partiye destek sağlaması konusundaki soruya, bunun bir destek olmadığını, tam bir siyasi ahlaksızlık olduğunu ifade ederek, “Bu destek falan değil, tam bir siyasi ahlaksızlıktır. Yani bu dünyada nerede görülmüş 15 tane milletvekili parmak işareti ile inanmadığı halde başka partiye geçiyor. Bunun destekle, ittifakla bir ilgisi yok. İttifak yapılabilir ama burada ne var, seçim kanunlarına hile var. Seçim kanunlarının, hukukun arkasına dolanmak var. Başka bir şey yok bu olayda.” dedi.

 

“KENDİLERİNE YAZIK ETTİLER”

 

Türkiye’nin tarihinde böyle büyük bir siyasi ahlaksızlık görmediğini ve bu durumun sistemin çürümesinin son olgularından biri olduğunu açıklayan Perinçek, “AK Parti iktidarı bir darbe yapıyor, o darbe karşısında CHP ve İYİ Parti muhalefeti de hile yollarına, ahlaki olmayan yollara başvuruyor. Gitgide çamura batıyorlar. Aydın milletvekili de var bunların içerisinde. Ona sorun bakalım sen İYİ Partili mi oldun diye. Niye geçtin oraya. Bu çözüm olabilir mi? Dünyada görülmüş mü liderin parmak işareti ile 15 milletvekili başka partiye geçecek. Çoban bile koyunları bu şekilde daha zor götürür. Çoban 15 koyunu bir işaretle şuradan şuraya daha zor götürür. Siyasi ahlak kalmamış durumda. Tam bir çöküş var. Partilerde de siyasi ahlak yok, genel başkanlarda da tamamen ahlak dışı tavırlar var. Partilerde liderlerinin parmak oyunları ile insanlar parti değiştiriyor. İnanmadan, programını benimsemeden. Parti değiştiren 15 milletvekili de kendilerine çok yazık ettiler ve kendilerine hakaret etmiş oldular. Böyle bir ortamda, hukuksuz bir düzende gidiliyor.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE HEP BU SEÇİMİN MEŞRULUĞUNU TARTIŞACAK“

 

24 Haziran’da yapılacak erken seçimi “Paldır Küldür bir seçim” olarak nitelendiren Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek “Çok sıkıştırıldığı için paldır küldür bir seçim olacak.Türkiye hep bu seçimin meşruluğunu tartışacak  uyum yasaları çıkmadı. Uyum yasaları çıkmadan nasıl bir seçim kararı alırlar.” dedi.

 

“MECLİSE DARBE YAPTILAR”

 

Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin meclise darbe yaptığını ifade eden Perinçek, “Karar aldık dediler ama onların karar alma yetkisi yok ki. Erken seçimi meclis karar alır, meclisin yetkilerini gasp ettiler karar aldık dediler. Sonradan meclis onu kabul etti ama kendi yetkilerine sahip çıkmadı. Bu Türkiye’nin hukuk düzeni bakımından çok tehlikeli bir işarettir. Önce seçimin düzenini kuracaklar ondan sonra seçim kararı alacaklar.” diyerek iktidarın erken seçim kararını eleştirdi.

 

"SİSTEM ÇÖKMÜŞ DURUMDA"

 

Perinçek, Türkiye’nin olağanüstü bir döneme girdiğini ancak bu dönem içerisinde de sistemin çökmüş durumda olduğunun altını çizerek, “Bu manzara sistemin siyasi olarak çöktüğünü gösteriyor, ekonomik olarak da çözümsüz durumda. Bütün ekonomik kurallarında Turgut Özal’dan bu yana yaşadığımız bir borçlanma ekonomisi var. Bu ekonomiyle ocak - şubat verilerine göre yapılan hesaplarda Türkiye’nin 70 milyar dolar bu yıl ödemeler açığı olacak. Zaten Türkiye’nin toplam 250 milyar dolara yakın acil olarak ödemesi gereken ödemeler açığı var. Bir de ona 70 milyar dolar bu yılın açığını ekleyin 300 milyar doları geçiyor. Artık borcu borç ile çevirmek mümkün değil. Bu açıdan da sistem ekonomik olarak çökmüş durumda ve Türkiye nerdeyse vücudunu satmaya başladı. Birçok şey zaten özelleştirme ile gitmişti şimdi de şeker fabrikaları üzerinden pancar üretimi, hayvancılıkta küspenin yem olarak değerlendirilmesi falan derken bunlar da giriyor. Sonuç itibari ile Türkiye bir çözümsüzlüğün içine bu sistem tarafından getirilmiş durumda.” ifadelerini kullandı.

 

“EKONOMİK BİR DEPREM GELİYOR”

 

Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek, Cumhur ittifakının, Türkiye’nin sorunlarını çözemeyecek bir ittifak olarak çok açık bir şekilde göründüğünü söyleyerek “Zaten bu paldır küldür erken seçimi getirmeleri de bir çaresizliğin ifadesi.  Çünkü çok ciddi ve ağır ekonomik bir deprem geliyor. Zaten o depremden Tayyip Erdoğan da söz etmeye başladı. Bu depreme karşılık çaresiz olduğunu ifade etmiş oluyor. Çünkü çaresi olsa erken seçim yapmaz. O depremi aşar ve bir de onunla övünür. Ama çaresi yok. Bu ekonomik depremin bir tek çözümü Vatan Partisinde var. Bu da üretim ekonomisine geçeceğiz, kendi üreticimizi koruyacağız, Söke ovasında tekrar pamuk üreteceğiz, kendi yerli sanayimizi, Aydın’da, Denizli’de Kayseri’de, Gaziantep’te Bursa’da sanayi kentlerini tekrar canlandıracağız. Bunların hepsi ile birlikte hem tarımımızı hem sanayimizi destekleyeceğiz.” dedi.

 

“MAZOT 2 LİRA OLACAK”

 

Perinçek, İşsizliğe çare bulmanın Türkiye’nin üretim ekonomisi inşasında anahtar görevi gördüğünü belirterek, “Türk milletinin feraha kavuşması ve üretimin canlanması gerekiyor. Tarımda özellikle 2 liradan ucuz mazot sağlayacağız. İran ile bu konuları görüşüp konuşuyoruz. Devlet yetkilileri ile görüştük ve görüşmelere devam ediyoruz. İran’da mazot 50 kuruş Türkiye’de biz bunun üzerine vergi de koyarak üreticiye 2 liradan veririz. Şu anda mazot 6 liraya kadar geldi ama biz 2 liradan sağlayacağız. Bu, Türkiye tarımında müthiş bir canlanma yaratır. Üreticiyi destekleyeceğiz. Ucuz gübre, ucuz tarım ilacı, faizsiz kredi ve banka borçlarını 10 yıl erteleriz ki üretici ekin ekecek, toprağa tohum atacak imkânlara kavuşsun.” dedi.

 

Bütün milletin borçlu olduğunu, herkesin kredi ve kredi kartı borcu olduğunu söyleyen Perinçek, “Borçlu milleti canlandırmamız lazım. Tüm banka borçlarını 10 yıl erteleyebiliriz ve ödemeyi 10 yıldan sonra faizsiz olarak yapabiliriz. Bu Türk milletinin feraha kavuşması ve üretimin canlanmasını sağlar.” şeklinde konuştu.

 

 

VATAN PARTİSİ İTTİFAK YAPACAK MI?

 

Vatan Partisinin, PKK’nın ve Fetö’nün bulunduğu bir ittifakın içinde yer almayacağının altını çizen Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, “ Vatan Partisi vatanın bütünlüğünü sağlayacak, üretim ekonomisine geçecek, komşular ile işbirliğini sağlayacak bir ittifakta olur sadece. Biz böyle birbirimizi milletvekili yapalım, çıkar sağlayalım, Türkiye’nin kaynaklarını yağmalayalım diye bir ittifakı kabul etmiyoruz. Hele hele Fetö ile PKK ile birlikte hükümet olma çözümlerinin karşısındayız. Türkiye’nin önünde PKK ve Fetö’yü temizlemek diye bir sorun var ama bunlar PKK ve Fetö’yü hükümet ortağı yapmaya çalışıyorlar. Bu mümkün değil. Türkiye bunu kaldırmaz. Amerika ancak Türkiye’yi işgal eder, Ankara’yı ele geçirirse bunları da hükümet yapar. Ama bu da mümkün değil. Çünkü Amerika Türk ordusunu yenemez. Amerikan ordusu Türk ordusunu yenip, Bağdat’ta olduğu gibi, Irak’ta olduğu gibi Ankara’yı ele geçiremez. Türkiye’nin en büyük sorunu terördür. Terörü bitirip vatan bütünlüğünü sağlamak, Egeden ve Doğu Akdenizden gelen tehditleri göğüslemek için Türkiye’nin Suriye, İran, Irak, Rusya ve Çin ile olan işbirliğini getirip mevzilendirmek çok önemli.” dedi.

 

“Rusya, İran, Çin’i Doğu Akdeniz ve Ege’de yanımızda tutmamız şart”

 

Açıklamalarında “AK Partinin Suriye karşıtı siyasetleri Doğu Akdeniz ve Egede bizi yalnızlaştırıyor ve çok ağır sorunlarla karşı karşıya bıraktırıyor.” diyen Perinçek, “O bakımdan Suriye ile prosedür inşası aynı zamanda Rusya, İran, Çin’i Doğu Akdeniz ve Egede yanımızda tutmamız için şarttır. Bunları yapan bir tek Vatan Partisi vardır. Biz Vatan Partisi olarak Türkiye’nin güvenlik ve dış siyasetlerini şimdiden uygulamaya başladık. Nasıl bir Türkiye kuracağımızı, nasıl bir siyaset izleyeceğimizi göstermiş olduk.” ifadelerini kullandı.

 

“TÜRKİYE OLAĞANÜSTÜ BİR ÇÖZÜM İLE ÇIKACAK”

 

Türkiye’nin bu durumdan olağanüstü bir çözüm ile çıkacağını belirten Vatan Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek, “Bugün 23 Nisan ve Türkiye bu durumdan 23 Nisan çözümü ile çıkacak. 23 Nisan bir devrimdir. Ankara’da devrimci bir meclis açıldı. Devrimci bir hükümet kuruldu. Mustafa Kemal Paşa İstanbul’a dedi ki seni tanımıyoruz. Türkiye İstanbul’dan yönetilemez, İstanbul’dan istiklal savaşı göremez dedi ve çözüm üretti. Ama Türkiye yine bu sistem içi çözümlerin bittiği bir yerlere geldi, olağanüstü çözümler lazım. Olağanüstü çözüm ve Türkiye’nin bugün sistem dışı devrimci çözümü, programı ile kadroları ile, başarıları ile, ermeni soykırımını bitirmesi ile Türkiye’nin Rusya, İran, Çin, Irak, Suriye ile dostluğunu adım adım örmesi ile Vatan Partisi büyük başarılar kazandı ve kendisini ispatladı. Türkiye’yi bu süreçten çıkartacak tek parti Vatan Partisidir. Ümitli olalım. Karamsarlık çok yanlış. Türkiye’de iktidarlar bile çaresiz olduklarını itiraf ediyorlar, depremlerden bahsediyorlar. Erken seçim de çaresizliğin bir ifadesi. Muhalefette de hiçbir ümit yok. Ama Türkiye olağanüstü durumdan olağanüstü çözümler ile çıkacak. Vatan Partisi de olağanüstü çözümü temsil ediyor. Sistem içinde bütün çözümler tükenmiştir. Sistem içinde çözüm yok. Vatan Partisi olağanüstü durumun çözümünü hayata geçirecek kadrolara sahiptir.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (Gündem Aydın (Özel Haber)) - Gündem Aydın (Özel Haber) Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Perinçek:, Bu, Siyasi, Ahlaksızlıktır,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir