Haber Detayı
20 Nisan 2018 - Cuma 12:39
 
Söke'de Maden Ocağı Tepkisi
Söke’nin Latmos (Beşpamak) Dağlarında faaliyet gösteren bir maden ocağının kapasite artışına daha Sökeliler karşı çıktı
GÜNDEM Haberi
Söke'de Maden Ocağı Tepkisi

Özel bir madencilik şirketinin 49918 nolu sahada Feldispat, Kuvars ve Kuvarsit ocağı kapasite artışı yapabilmesinde gerekli izni alabilmesi için kanun gereği yapılması zorunlu halkı bilgilendirme toplantısı Çavdar Mahallesi’nde yapıldı. Gerçekleştirilen toplantıya Sökelilerin ilgisi yoğun oldu. Başta Çavdar Mahallesi sakinleri, çevre mahallelerden gelen vatandaşlar olmak üzere Söke’de çeşitli siyasi parti, çevre kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıya Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü Süleyman Gündeay başkanlık yaptı. 

 


Toplantının ilk bölümünde ÇED firması yetkilisi Abdurrahim Polat, tarafından proje hakkında sunum yapılırken, diğer bölümde ise katılımcı halka söz verildi. 

 


Söz alan vatandaşlar maden ocaklarının doğa harikası coğrafyaya ve halkın geçim kaynağı fıstık çamı ormanlarına verdiği zararları dile getirdi. Yeraltı su kaynaklarını kuruttuğu ve yer üstü sularını da kirlettiği, bölgede yapılan hayvancılığa da büyük zararları olduğunu vurguladılar. Maden ocaklarının çevreye yaydığı tozun da insan ve çevre sağlığına zararları olduğu belirtildi. 
Halkın maden ocaklarına karşı olduğu, kapatılmaları istenirken sürekli olarak kapasite artışı ile bölge halkının karşısına çıkılmasına isyan eden vatandaşlar; “Maden Ocaklarını istemiyoruz” diyerek hazırlanan tutanağı imzaladı. Halkın katılımı toplantısına vatandaşların yoğun ilgisi dikkatlerden kaçmazken, çok sayıda vatandaş tarafından imza toplandı.

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Söke'de, Maden, Ocağı, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir