Haber Detayı
18 Nisan 2018 - Çarşamba 12:58
 
Tarladan Tezgâha Tek Suçlu Komisyoncu mu ?
Meyve ve sebze fiyatlarının bir türlü düşmemesi vatandaşın mutfak masrafını ikiye katlarken, semt pazarlarında her hafta farklı fiyatla karşılaşan tüketici fileyi dolduramadan pazardan ayrılıyor
EKONOMİ Haberi
Tarladan Tezgâha Tek Suçlu Komisyoncu mu ?

Meyve ve sebze fiyatlarının bir türlü düşmemesi vatandaşın mutfak masrafını ikiye katlarken, semt pazarlarında her hafta farklı fiyatla karşılaşan tüketici fileyi dolduramadan pazardan ayrılıyor. Aydın gibi bir tarım kentinde bile bu durumun yaşanıyor olması akıllardaki bir başka soru!

 

Pazarın zam şampiyonu acı biber ise 8 TL’den tezgâhlarda yerini alırken hem ağzı hem de cebi yakıyor. Acı biber ile birlikte Ayşe Kadın fasulye de 8 TL’den satılıyor. Yaz aylarının mevsimiyle birlikte anılan ürünleri fiyatlarıyla yanına yaklaştırmıyor. Her Ramazan öncesinde gerçekleşen fiyatlar daha şimdiden tüketiciyi kara kara düşündürüyor.

 

Gündem Aydın olarak, Aydın’da kurulan en köklü pazarlardan Salı Pazarında tüketiciye ve esnafa pazarın durumunu sorduk. 

 

Aslında fiyatların yüksek oluşu sadece tüketici tarafından olumsuz karşılanan bir durum değil! Esnaf da fiyatlardan şikâyetçi. Fiyatların yüksek olmasından dolayı satışlarda önemli düşüşler yaşandığını belirten esnaf bir an önce aradan aracıların çıkarılması gerektiğini ifade ediyor. Yüksek fiyatlardan toptan mal aldıkları bu yüzden nakliye ve diğer harcama kalemlerinin mecburen ürüne yansıdığını ifade eden esnaflardan Erdem Uygun, “Biz kendimiz ürünü yüksek fiyatlardan aldığımız için, tüketiciye de bu fiyatları yansıtmak durumunda kalıyoruz. Fiyatların yüksekliğinin aracılardan kaynaklandığını düşünüyorum, bu da fiyatlara zam olarak yansıyor.” ifadelerini kullandı.

 

 

“ÇÖZÜM ÜRETİCİ KOOPERATİFİ”

 

Özellikle gıda ürünlerinde üretici ile tüketici arasında çok fazla aracı olduğunun altını çizen esnaf Mahmut Kavak da özellikle gıda ürünlerindeki pahalılığın ana sebebinin komisyoncular olduğunu söylüyor.  Kavak, “Bu yüzden hem vatandaş pahalıya alıp yiyor, hem de üretici doğru düzgün kazanamıyor. Hükümet bu aracıları ortadan kaldırıp üreticilere kooperatif kurarak satış yaptıracak bir sistemi getirmeli. Böylelikle hem vatandaş daha ucuza alacak hem de satıcı daha çok satarak sürümden kazanacak.” dedi.

 

“MUTFAK MASRAFLARI ÇOĞALDI, TENCERE KAYNAMIYOR!”

 

Mutfak masrafını karşılamasında bazı sebzelerde yüzde 200, hatta 400’lere varan zamlarla karşı karşıya kaldıklarını söyleyen ev hanımı Muazzez Görgülü, zamlarla birlikte artık vatandaşın pazardan yarı masrafla döndüğünü söyledi. Görgülü, “Pazar arabamı dolduramadan eve geri dönüyorum. Ateş pahası olan sebzeleri alamıyoruz. Akşam evde ne pişireceğim derdiyle ucuz sebzelerden alıp eve dönüyorum. Ekonomide sorun yok dense de benim görüşüm bu yönde değil. Zamlar ve dolmayan alışveriş arabalarından bıktım. Her hafta pazar alışverişine çıkarken şimdi artık iki haftada bir çıkıyorum.” şeklinde konuştu. 3 çocuk ve 4 torun sahibi olduğunu belirten Görgülü, 3 torunum anne-babaları çalıştığı için kendisiyle kaldıklarını belirterek masraflara yetişemediğinden dert yanarak “Pazar fiyatları her seferinde azalacağı yerde artıyor. Torunlarımın istedikleri yemekleri yapmak istiyorum ama pahalılıktan dolayı alamıyorum ya da çok az alabiliyorum.” Şeklinde konuştu.

 

“PAZAR ARABASININ YARISI DOLUYOR”

 

İsminin Sadettin Yavaş olduğunu söyleyen tüketici ise, pazar fiyatlarının son 1 aydır sürekli arttığını, dövizin artışı ile birlikte 1 liraya aldığı şeyi 3, hatta 5 liraya almaya başladığını ve daha önce pazar arabasının tamamını doldururken şimdilerde yarısını zor doldurduğunu ifade etti.

 

Marketlerin yanından bile geçemediklerini aktaran Yavaş, “Halk pazarı böyleyken marketlerin yanından bile geçemiyorum. Sadece marketlerin haftalık kampanyalarını takip edip indirimli sebze meyve varsa o şekilde markete gidiyorum.” dedi.

 

“ÖNCEDEN SATTIĞIMIZIN YARISINI SATAMIYORUZ!”

 

14 yıldır pazarcılık yaptığını belirten Hamdi Akpınar esnafın da vatandaş kadar bu durumdan kötü etkilendiğini ifade ederek, önceden 4-5 kilo sattıkları ürünü şimdilerde 1-2 kilo zorla sattıklarını söyledi. Pazara gelen vatandaşları genelinin dar gelirli bireylerden oluştuğunu söyleyen Akpınar, “Pahalı olan ürünleri ucuza vermeye çalışıyoruz ama zamlar vatandaşı etkilediği gibi biz satıcıları da etkiliyor. O yüzden mecburen zamları yansıtmak durumunda kalıyoruz. Yoksa biz de tezgâhlarımızdaki bütün ürünlerimizin satılmasını isteriz. Önceden tezgâhlarımızda mal kalmıyordu, hatta yeni mal siparişi verdiğimiz, ikinci tezgâhı açtığımız günlerimiz oluyordu. Şimdi ise bırakın ikinci tezgâhı, sabah açtığımız tezgâhımızı akşama kadar bitiremediğimiz, satamadığımız günlerimiz oluyor.” dedi.

 

“HER HAFTA FARKLI FİYATA ALIŞTIK”

 

Ev hanımı Hatice Demir, pazara her hafta geldiğini ancak her geldiğinde fiyatların daha da arttığını belirterek, “Dövizin yükselmesi kendi ceplerimizi de etkiledi. Zamlarla birlikte çok zor geçinmeye başladık. Mutfak masraflarına bile yetişemiyoruz. Dünyadaki bütün olumsuz gelişmeler bir şekilde ekonomiyi etkiliyor.” dedi.

 

EN PAHALI BİBER EN UCUZ PIRASA

 

Salı pazarında bu haftaki fiyatlarda acı biber ağızları yaktığı kadar cebi de yaktı. 8 TL’den tezgâhtan tüketiciye ulaşan acı biberi, 8 TL fiyatla Ayşe Kadın fasulye takip ediyor. Tezgâhlardaki en ucuz sebze ise 1 lira 50 Kuruştan alıcıya ulaşan pırasa. Pazar tezgâhlarındaki bazı sebze fiyatları ise şu şekilde: Acı biber, Ayşe Kadın fasulye 8 TL, tatlı biber 6 TL, kabak ve patlıcan 5 TL, salatalık, bezelye ve bakla 4 TL, limon 3,5 TL, domates 3 TL, pırasa ise 1,5 TL.

Kaynak: (Gündem Aydın (Özel Haber)) - Gündem Aydın (Özel Haber) Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Tarladan, Tezgâha, Tek, Suçlu, Komisyoncu, mu, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir