Haber Detayı
19 Nisan 2018 - Perşembe 20:10
 
Teknolojinin Yeni Üssü ADÜ Teknokent
Aydın’da yeni istihdam alanı yaratan Teknokent, yüzde yüz doluluk oranlarına ulaşmasından sonra 19 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen kahvaltılı programı ile tanıtıldı. Vali Yavuz Selim Köşger, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan ve AYTO Başkanı Hakan Ülken’in katılım gösterdiği programda Teknokent’de faaliyet gösteren tüm firmalar gezilerek çalışmalar hakkında bilgi alındı
TEKNOLOJİ Haberi
Teknolojinin Yeni Üssü ADÜ Teknokent

Bölgenin Proje Üssü

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün teşrifleriyle 9 Kasım 2017’de açılışı yapılan ADÜ Teknokent’e iş dünyasından talepler yağıyor. Şu anda 15 firma ve 50’ye yakın mühendisi ile faaliyetine devam eden Teknokent, İhtisas Teknokenti olarak bölgenin proje merkezi olacak.

 

“Yüzde yüz doluluk oranına ulaşıldı”

 

Protokol konuşmalarıyla başlayan programda Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Cemal İyem kısa zamanda büyük aşama kaydettiklerini söyleyerek “Şu anda yüzde yüz doluluk oranına ulaştık. 15 tane firmamız, 460 metrekarelik kapalı alanımız var. 15’e yakın da yeni firmadan talepler var.  Türkiye’de ihtisas teknokenti olarak Türkiye teknokentler performans sıralamasında üst sıraları hedefliyoruz.” dedi.

 

Aydın’ın sanayi, turizm, tarım, eğitim ve hizmet kenti olması için çabaladıklarını ifade eden Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, bu sektörel dağılıma Teknokent’in önemli katkılar vereceğine inandığını söyledi.

 

“ADÜ Teknokent, teknoloji üssü olacak”

 

Teknokent alanında faaliyet gösteren firmaların ülkemiz ekonomisine ciddi katma değer katacağını ve çalışmaların tüm hızıyla devam edeceğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, “Adnan Menderes Üniversitesi olarak Aydın ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz. Boşa geçirecek bir dakikamız bile yok. ADÜ Teknokentinde iddialı projelere imza atılacak. İnşallah Teknokent üs haline gelecek.” şeklinde konuştu.

 

“Donanımı iyi olan ilerler”

 

Rekabetin had safhada olduğu bir dönemde yaşadığımızı vurgulayan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bu çağda donanımı iyi olan, akademik açıdan kendini geliştirmiş ve nitelikli ürünler üretenler ilerideler. Nitelikli kalifiye bireyler yetiştirme noktasında üniversitelere önemli görevler düşüyor. Bu nitelikli insan gücünün ürettiğimiz ürünlere de yansıması lazım. Bunun için de Teknokentler son derece elverişli ortamlardır.” dedi.

 

Faaliyet içerisinde, Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi ile Adnan Menderes Teknoloji Geliştirme Anonim Şirketi arasında, internet altyapısı konusunda, protokol imzalanırken, Aydın Valiliği ile Adnan Menderes Teknoloji Geliştirme Anonim Şirketi arasında da bir iş birliği protokolü imzalandı. İmza töreninden sonra Teknoloji Geliştirme Bölgesindeki Ar-Ge firmalarının projeleri yerinde incelendi. Firmalarla olan incelemelerde yazılımdan genetiğe, otomasyondan inşaata pek çok firma, ürünlerini gösterirken, patent başvuru sayısının günden güne arttığı belirtildi.

 

Tören, Vali Köşger ve Rektör Bircan'ın ADÜTEK Yerleşkesindeki zeytin fidanlarına toprak atmasıyla sona erdi.

Kaynak: Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Teknolojinin, Yeni, Üssü, ADÜ, Teknokent,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir