Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 15:45
 
Ulucan: Gazetecilik Onurlu Bir Meslektir
Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (ABGC) Cem Ulucan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler için düzenlenen gecede önemli açıklamalarda bulundu
GÜNDEM Haberi
Ulucan: Gazetecilik Onurlu Bir Meslektir

 Gazeteciliğin onurlu bir meslek olduğunu ve kimseden yardım beklemediklerini belirten Ulucan, gazetelerin hayır kurumu olmadığını ve bu sebeple yardım edilmesine ve sahip çıkılmasına gerek olmadığını söyledi.

 

Aydın Köfteci Dede Restourant’ta düzenlenen gecede, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Evrim Karakoz, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Efeler Belediye Başkan Vekili Halis Günday, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Aydın, ABGC Başkanı Cem Ulucan, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, Didim Gazeteciler Derneği Başkanı Bülent Eser ve Aydın genelinde çalışan yerel ve ulusal basın mensupları, eşleri ve çocukları katıldı. 

 

MESLEKTAŞLARINI UNUTMADI

Konuşmasının başında geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Aydın Ses Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Durmuş Ali Kılınç’ın babası ve İhlas Haber Ajansı Aydın Bölge Müdürü İbrahim Kılınç’ın amcası Halit Kılınç için rahmet ve başsağlığı dileyen Ulucan “Öncelikle, yakalandığı amansız hastalıkla mücadelesini kaybeden ve geçtiğimiz Pazar gecesi hakkın rahmetine kavuşan Aydın Ses Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Durmuş Ali Kılınç’ın babası, İhlas Haber Ajansı Aydın Bölge Müdürü İbrahim Kılınç’ın amcası Halit Kılınç’a Allah’tan rahmet, sevgili dostum Durmuş Ali Kılınç ve İbrahim Kılınç’a sabır diliyorum. Bu vesileyle, kaybettiğimiz gazeteci arkadaşlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” dedi.

 

MESLEĞİMİZİN SORUNLARI KONUŞULSUN

Temmuz ayından itibaren maliyetlerin arttığını belirten Ulucan “Kağıt başta olmak üzere boya ve kalıp gibi temel malzemelere gelen yüzde 200’ün üzerindeki zam nedeniyle Türkiye genelinde gazetelerimiz kapanmış, o günden bu güne yaklaşık 700 gazeteci işsiz kalmıştır. Durum bu haldeyken, bu kutlu günde şehrimizin değil, mesleğimizin sorunlarının konuşulmasını arzu ediyoruz. Biz bu akşam Aydın’da çalışan gazeteciler olarak kendi meselelerimizi konuşmak, günümüzü birbirinden kıymetli misafirlerimizin şereflendirdiği bu ortamda kutlamak istiyoruz” diye konuştu. 

 

SOSYAL MEDYA ŞARLATANLARINA “GAZETECİ” DENMEMELİ

Son zamanlarda konuşulan bazı konulardan rahatsızlık duyduklarını ifade eden Ulucan “Aydın’da gazetecilerin birilerinin yardım etmesine, destek olmasına ihtiyacı olmadığını vurgulamak istiyorum. Gazeteler ticari işletmelerdir, hayır kurumu olmadıkları için yardım edilmesine veya sahip çıkılmasına gerek yoktur. Gazeteciler de düşkün insanlar değildir ki, yardım edilsin, sahip çıkılsın. ‘Bize sahip çıkın, bize yardım edin’ şeklindeki söylemleri reddediyoruz.  ‘Cemiyet için bir yer verin’ denmesini de hoş karşılamıyoruz. Bizlerin kendimize makam odası yapmaya ihtiyacımız yok. Gazetecilerin gerçek ihtiyacı, mesleklerini özgürce yapmalarının önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Yasama, yargı ve yürütmeden sonra dördüncü kuvvet olan gazetecilik mesleğinin kamusal ve parasal mobbinge maruz bırakılmamasıdır. Böylesine büyük bir gücün meslek yasası olmaması nedeniyle, akşam rüyasını görüp sabah ‘gazeteciyim’ diye ortaya çıkan ehliyetsiz kişilerin eline geçmesinin önüne geçilmek zorundadır. Gazetecilerin gerçek beklentisi, bu kutsal ve çileli mesleğin onurlu temsilcileri cefa çekerken, sefasını süren sosyal medya şarlatanlarına ‘gazeteci’ denilmemesidir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Gündem Aydın) - İnan Gül Editör: Gündem Aydın
Etiketler: Ulucan:, Gazetecilik, Onurlu, Bir, Meslektir,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir