Yazı Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 17:17
 
Hedefsizlik ve Ümitsizlik
Bircan Köycü
bircankoycu95@gmail.com
 
 

Thomas Cook, bir araştırma gezisi sırasında Atlas Okyanusu’nun ıssız bir yerinde, milyonlarca kuşun havada çığlıklarla daireler çizerek uçtuğunu görür. Kulakları sağır edecek kadar yüksek sesle çığlıklar atan kuşlardan yorgun olanlar, okyanusun dev dalgaları arasına kendilerini atarak intihar etmektedirler. Bu olayı yıllar boyunca birçok balıkçı görür, birçok bilim adamı araştırır.

 

Kuş bilimcileri, yaptıkları araştırmalarda, göçmen kuşların farklı yönlerden gelerek okyanusta bu noktada birleştiklerini keşfederler; ancak intihar etmelerinin nedenlerini çözemezler. Yıllar süren araştırmalar sonucunda bu trajedik olayın yaşandığı yerde bir ada olduğunu, kuşların göç yolu üzerinde bulunan bu adanın bir deprem sonucunda okyanusa gömüldüğünü bulurlar.

 

İnsanların yokluğunu bile fark edemedikleri ada, kuşlar için göç yollarının vazgeçilmez bir durağıdır. Kuşlar binlerce yıllık alışkanlıkla adanın yerini bilemedikleri ve uzun, yıpratıcı bir yolculuktan sonra aradıkları adayı bulamayınca, yorgunluktan bitkin bedenlerini çığlık çığlığa okyanusun sularına gömmektedirler.

 

Peki, ya siz?

 

Sizin hiç bir adanız oldu mu? Hayatın uzun göç yollarında size bir yudum taze soluk verecek, yolunuza dinç olarak devam etmenizi sağlayacak bir adanız var mı? Bir gün yerinde bulamazsanız, ille de uğraşmak ve sığınmak için başınızın döndüğü, dengenizi yetirinceye kadar çırpınıp kanat çırptığınız oluşturabildiniz mi kendinize?

 

Sınırsızca her şeyi yapabileceğiniz bir dost, yola birlikte çıkacak kadar güven duyduğunuz bir arkadaş, size daima huzur ve mutluluk verecek bir ses, ulaşmak için yıllardır uğraş verdiğiniz bir amaç edinebildiniz mi?

 

Bugün, daha bir iyi bakın çevrenize. Size gelen, sizin gittiğiniz, sizi bulan, sizin bulduğunuz kaç adanız var çevrenizde? Kaç tane durup nefeslendiğiniz ada oluşturmuşsunuz kendinize?

 

Sevgili okurlarım! İlk üç yazıyı sizlere sunmuş olduk ısınmalar için yeterli. Artık yavaş yavaş suyun sıcaklığı artmaya başlayacak! Bir sonraki yazıda konumuz ''Strateji'' olacak.

 

Hoşça kalın!

 
Etiketler: Hedefsizlik, ve, Ümitsizlik,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir