Yazı Detayı
01 Mayıs 2018 - Salı 08:42
 
İttifak Görüşmeleri
Salih Çelik
gundemaydin
 
 

Meclisin 24 Haziran’da erken seçim kararı almasından sonra siyasette ittifak arayışları da hız kazandı. Siyasi parti liderleri ve kurmayları geçtiğimiz hafta içinde hiç olmadıkları kadar birbirlerine ziyarette bulundular. Önümüzdeki birkaç hafta bu ziyaretlerin sıklaşarak devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Geçtiğimiz hafta yapılan ittifak görüşmeleri bir kere daha Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasal öngörüsünün ne kadar yüksek olduğunu gösterirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise bir o kadar sığ bir siyaset güttüğünü ispatlamıştır. Görünen o ki, yürüyen merdivene tersinden binen, aday olduğu seçimlerde kendisine oy dahi veremeyen Kılıçdaroğlu yine danışmanlarının kurbanı olmuş, abidik gubidik bir iş yaparak karizmayı çizdirmiştir.

 

“Abidik Gubidik” İttifak

 

İYİ Parti lideri Meral Akşener bundan bir buçuk ay önce “Şartlı şurtlu, insanlarla el sıkışıp sırf aday olabilmek için grup kurmak gibi bir abidik gubidik işimiz olmayacak.” demişti. Ne oldu? Geçtiğimiz hafta aralarında Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız’ın da bulunduğu 15 CHP milletvekili İYİ Parti’ye transfer oldu. İki ayrı ideoloji, iki ayrı dünya görüşüne sahip partiler, siyaset sosyolojisini alt üst eden bir iş yaptılar. Hem de bunu demokrasi adı altında servis ettiler. 15 vekilin meclisteki basın açıklamasında çektikleri fotoğrafa bakarak sayfalar dolusu cümle yazmak mümkün. Genel Başkanlarının emri ile parti değiştiren bu vekiller jet lag’a girmiş yolcu gibiydiler. Afallamışlardı, şaşkındılar ve muhtemelen içlerinden “Neden ben?” sorusunu soruyorlardı. Aradan daha bir hafta geçmedi. Ne oldu şimdi bu 15 vekile? Vatandaş, bu abidik gubidik işi yemedi. Gelinen son aşamada CHP’den istifa edip İYİ Parti’ye geçen 15 vekil tekrar geri dönecek.

 

Cumhurbaşkanı adaylığını 100 bin imza ile ilan etmek isteyen Meral Akşener, CHP’ye “Vekillerinizi geri alın!” dedi. Bu nasıl bir iş? Siz milletin vekillerini bir kararla istifa ettireceksiniz; sonra çok kısa bir zaman sonra daha yok istemem deyip, vekilleri geri göndereceksiniz. Al sana abidik gubidik bir iş daha. Yahu kardeşim siz seçmen ile alay mı ediyorsunuz? Bırakın bu abidik gubidik işleri de iş yapın, icraat yapın…

 

Cumhur İttifakı ve Hüda Par

 

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Hüda Par Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu ile Külliye’de yaptığı görüşme dikkat çekti. Görüşmenin fotoğrafının basına servis edilmesinden sonra herkesin aklına “Hüda Par Cumhur İttifakına mı katılıyor?” sorusu geldi. 24 Haziran’da yapılacak milletvekilliği seçimlerinde 11 parti arasında bulunan Hüda Par, referandum sürecinde AK Parti ile birlikte “evet” için çalışmıştı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan siyasal öngörüsü oldukça yüksek bir lider.  Batı illerinde MHP ile yaptığı ittifakı Doğu ve Güneydoğu illerinde Hüda Par ile yapmak isteyen Erdoğan, son dönemde artan milliyetçi söylemden rahatsız olan Kürt halkının gönlüne yeniden girmek için adım atmış gibi görünüyor. Yeniden diyorum çünkü özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra yükselen milliyetçi söylemler Kürtler arasında eleştiriliyordu. Erdoğan’ın, Batı’da MHP ile kurduğu ittifakı Doğu’da Hüda Par ile kurmak istemesini çok yerinde bir hamle olarak değerlendiriyorum. Türkiye genelinde yapılan bir seçimde Güneydoğu ve Doğu illerinden AK Parti’ye gelen oyların kıymeti biliniyor. Sadece referandum sonuçlarına bakıldığında bu gerçek çok net bir şekilde görülecektir.

 

AK Parti ile Hüda Par arasında yapılacak ittifakın, Aydın’a da olumlu yansıyacağı muhakkak. Ağırlıklı olarak Efeler ve Didim’de ikamet eden Kürt seçmenin Aydın’da genel tabloya en az iki puan olumlu etki yapacağını kesin.

 

Sadece bu iki ittifak girişiminden ve elde edilen kazanımlardan yola çıkarak, geleceğe dönük kimin daha isabetli kararlar alabildiği, memlekete kimin daha fazla fayda sağlayacağı, vatandaşın haklarını kimin daha iyi koruyacağı çıkarımı yapılabilir.

 

Bakalım gelecek günler, hangi ittifaklara gebe…

 
Etiketler: İttifak, Görüşmeleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir