Yazı Detayı
31 Mart 2019 - Pazar 20:24
 
KALBİNE İNAN, SESİNE KULAK VER
Cihat Domruk
gundemaydin
 
 

Kur’an, da bazı ayetlerde akıl yerine akıl ile aynı anlama gelen kalp sözcüğünü kullanır. Pek çok İslam bilginine göre, akletme fonksiyonunu icra eden organ, göğüs içindeki kalptir.Buna örnek olarak aşağıdaki ayetleri gösterebiliriz;

 

-Muhammed suresi 24. ayet: ”Onlar Kur’an’ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalplerin üzerinde kilitleri mi var?”

 

–Araf suresi 179. ayet: ”Onların kalbleri vardır ama anlamazlar; gözleri vardır ama görmezler; kulakları vardır ama işitmezler.”

 

-Hac suresi 46.ayet : ‘’Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler (kalp gözleri) kör olur.’’

 

Bir görüşe göre de kalp kelimesinin akıl yerine kullanılması şu şekilde açıklamakta : Aristo kalbin düşünme  yani akıl etme  fonksiyonu olduğunu düşünmüş ve Araplar içerisinde eserleri çokça yaygın olan Aristo’nun bu düşüncesi Araplara da sirayet etmiştir.Kur’an öncesi Araplar da düşünme organına kalp ismini vermişler ve bu sebeple birçok mealde de kalp akıl anlamında geçmiştir.

 

Bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmaya göre ise kalbin zekasının olduğu ve yaşanan olaylara beyinden saniyeler önce tepki vererek htiği ispatlandı.

 

Heartmat Institude’da Dr. Rollin McCraty tarafından yapılan çalışma, kalbimizin bilinenin ötesinde mucizevi diyebileceğimiz sezgisel zekasını gözler önüne seriyor.

 

Dr. Rollin McCraty ‘e göre kalp, vücut fonksiyonları için gerekli olan sistem bilgisinin tutarlı bir bütün olarak üretilmesinde ve aktarılmasında merkezi bir rol oynar. Bu önermeyi destekleyen çok sayıda kanıt vardır: Kalp, vücuttaki ritmik bilginin en tutarlı ve dinamik jeneratörüdür; onun kendi sinir sistemi, beyinden bağımsız olarak çalışan karmaşık bir bilgi şifreleme ve işleme merkezidir; kalp çoklu vücut sistemlerinde işlev görür ve böylece sistemler arasında ve tüm vücut boyunca bilgileri entegre etmek ve iletmek için benzersiz bir şekilde konumlanır; ve tüm bedensel organlar içinden kalp, beyinle en geniş iletişim ağına sahiptir. Daha sonra açıklanacağı gibi, kalp sinyalleri sadece beyindeki homeostatik düzenleyici merkezleri etkilemekle kalmaz, aynı zamanda algısal, bilişsel ve duygusal işlemede yer alan daha yüksek beyin merkezlerinin aktivitesini de etkiler, dolayısıyla davranış ve deneyimlerimizin birçok ve çeşitli yönlerini etkiler.”


Başka bir araştırma, kalbin beyinden önce bilgiyi işlediğini ve bu sezgisel bilgiyi merkezi sinir sistemi aracılığıyla beyne gönderdiğini bildirir.Bir çalışmada deneklere uyarıcı fotoğraflar göstermişler ve kalp dalgalarının beyin dalgalarından önce oluştuğunu ve beyne iletildiğini belirlemişlerdir.

 

Bu çalışmada 26 katılımcıya 30 resim gösterildi. Bazıları saldıran bir yılan, araba kazası gibi duygusal olarak yüksek uyarıcı, bazısı ise doğa manzarası gibi nötr uyarıcı resimlerdi. Katılımcı bir bilgisayar ekranı karşısında oturuyor ve bir yandan EEG ile beyin dalgaları, diğer yandan EKG ile kalp atışları takip ediliyordu. Katılımcının mouse’a her tıklamasından 6 sn. sonra, 3 sn. süreyle ekranda rastgele bir resim gösterildi. Ardından ekran 10 sn. karardı. Sonra tuşa tekrar basmaları istendi ve bu işlem 30 kez tekrar edildi. Veriler incelendiğinde sonuç şok ediciydi. Katılımcılar fotoğrafı gözleriyle görmeden sanki kalp resimleri biliyor gibiydi. Eğer resim yüksek uyarıcı bir resim ise kalp resim görünmeden önce 5 saniyeliğine yavaşlıyor, eğer düşük uyarıcı bir resimse kalp hızlanmaya başlıyordu. Yani bilgi önce kalbe geliyor oradan beyne iletiliyor, daha sonra vücut tepki veriyordu. Tüm bunlar olay gerçekleşmeden saniyeler önce oluyordu.

 

Bir başka çalışmada, bir Rulet oyunu oynarken katılımcılar izlenmiştir: Kalp dalgalarının, katılımcılara iyi ya da kötü bir bahse ilişkin bir gösterge vermesi için değiştiğini gözlemlemişlerdir. Katılımcıların iç kalp tepkileriyle daha uyumlu olmaları halinde, daha iyi bahis seçimleri yapmış oldukları gözlenmiştir. Bu da eskiden beri söylenen kalbinin sesini dinle sözünün hiç te küçümsenmeyecek olduğunu gösteriyor.
Nörokardiyoloji uzmanları beyin ve kalp arasındaki bağlantıyı son 20 yıldır artan oranda araştırıyor.

“Şu andaki tespitlere göre Kalplerin manyetik enerjisinin, beyin tarafından üretilenlerden 100 kat daha güçlü olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak, kalplerimizin çok zeki olduğunu gösteren “kalplerin kendi beyni” veya “kalp-beyni (heart-brain)” olarak da adlandırılan “nöral hücreler” olarak adlandırılan beyin hücrelerini içerdiklerini bildiren çok sayıda araştırma var.

 

Tüm bu araştırmalar Kur’an da kalbin neden akıl etme ve düşünme anlamında kullanıldığının ispatı niteliğinde.

 

Kaynak: https://millivesunni.wordpress.com/2018/12/03/kalp-dusunur-mu-meraklisi-icin-guzel-bir-bilimsel-makale/

 

 
Etiketler: KALBİNE, İNAN,, SESİNE, KULAK, VER,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir