Yazı Detayı
28 Haziran 2018 - Perşembe 23:50
 
Kişiliğin Gelişimi
Savaş Sarıkaya
berkinsarikaya@gmail.com
 
 

Aynı kandan ve aynı soydan gelmelerine rağmen farklı kişilik özellikleri gösterir insanoğlu. Kardeşlerden birisi alçak gönüllü, mütevazı, saygılı bir birey olurken diğer kardeş tam aksine kendini beğenmiş, kendini diğer bireylerden üstün gören bir birey olabilmektedir.

 

O halde nedir bizi birbirimizden farklı kılan? Mutlaka kişilik üzerinde çevresel etkenlerin büyük bir rolü vardır. Bunun yanında kalıtsal etkileri de göz ardı etmemek gerekir. Ailesinden iyi terbiye görmüş, çevresinde iyi kişilerin olduğu bir bireyin özellikle çevre şartları değiştiği zaman davranışlarının çevre şartlarına göre şekillenmeye başladığı gözlemlenmiştir. Örneğin sigara içen insanların neredeyse tamamına yakını çevresindeki sigara içen arkadaşları vasıtasıyla sigaraya başladığını söylemektedir. Bütün uyuşturucu maddelere alışanlar aynı ifadeleri kullanmaktadırlar. Kimse bir gün oturuyordum canım sıkıldı. Gidip kendime uyuşturucu alayım demez. Buradaki en önemli faktör önce aile sonra da çevredir. Çevredeki faktörse arkadaş faktörüdür. Yılların vermiş olduğu tecrübelere dayanarak atalarımız boşuna "Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim." dememişler.

 

Çocuk yetiştirirken öncelikli olarak aile içinde kendimize çeki düzen vermeliyiz. Çocuğumuz sokağa çıkmaya başladığı zaman onun kimlerle arkadaş olduğunu, hangi sosyal ortamların içerisine girdiğini iyi takip etmemiz gerekir. Biz bu takibi yapmadığımızda çocuğumuz da bizden git gide kopacaktır. Bu kopma neticesinde kendisine anne ve baba tarafından yeterince değer verilmediğini düşünmeye başlayacaktır. İşte tam da bu noktada çevredeki kötü niyetli kişiler devreye girerek onları istedikleri şekilde yönlendirmektedirler. Bu yönlendirmede kişilik özelliklerinin mutlaka etkisi var ancak en büyük etken ailedir.

 

Çocuklarımıza yeteri kadar değer vermeli, onlarla daha çok vakit geçirmeliyiz. Hata yaptıklarında dozunda tepkiler vermek, gerektiğinde ceza mekanizmasını devreye sokmak çocuğun kişilik gelişimine önemli ölçüde şekil verecektir.

 

Onlara sevgimizi verirken de mutlaka htirmeli ancak şımartacak şekilde belli etmemeliyiz. Bizim için değerli olduğunu, onun fikirlerini önemsediğimiz göstermeliyiz. Çocuktur diyerek söylediklerini geçiştirmek yerine yanlış olan düşüncelerine bile değer vermeliyiz. Böylelikle onları doğru düşünceye sevk ederken hiç de zorlanmayız.

 

Örnek vermek gerekirse; diyelim ki hafta sonu büyük anneler ziyaret edilecek, alış-veriş yapılacak, bir yerde yemek yenilecek ve çocuk da parka götürülecek. Bu düşüncenizi öncelikli olarak çocuğunuza anlatın. Bugün yapmamız gereken işler bunlar. Sence hangisini önce yapalım dediğinizde çocuk hemen parka gitmeyi seçecektir. Sonra da diğer seçenekleri sıralayacaktır. Siz bu sıralamayı istediğiniz şekilde sıralayabilirsiniz. Sadece yapmanız gereken çocuğa parkta daha fazla vakit geçirmek istiyorsa sıralamanın sizin istediğiniz şekilde olmasının uygun olacağını izah etmek olacaktır. Bunu yapmakla çocuk kendisinin de fikirlerine önem verildiği bilincine varacaktır. Bu bilince varan çocuğun kişiliği ve kendine olan öz güveni her daim sağlam olacaktır.

 

Unutmayalım ki geleceği sağlam iradeli nesillere bırakmak istiyorsak bunu şimdiden şekillendirmemiz gerekmektedir.      

 
Etiketler: Kişiliğin, Gelişimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir