Yazı Detayı
25 Kasım 2018 - Pazar 13:01
 
Kolay Değil... Zor...
Emrah Yavuz
emrahyavuz.net@gmail.com
 
 

Uzun bir aradan sonra merhaba değerli okurlar. Yeni bir yapılanma içerisinde sizlere her şeyin en iyisini sunmanın derdine düşeli neredeyse yıl oluyor artık.  Aydın’da bunca farklı haber mecrası varken biz de yeni bir soluk olalım diye başladık, ekranlarınıza konuk olmaya.

* * * * * *

 

Zor iş habercilik… Hele Aydın’da…! Elimizin yettiğince genç ve dinamik kadromuzla bu yolculuğu sürdürüyoruz, nasip olursa da sürdüreceğiz. Son dönemde Aydın’da iki önemli gündem var, ilki belediye başkanları diğeri rektör.

 

* * * * * *

 

AK Parti – MHP (Milliyetçi Hareket Partisi), CHP – İYİ Parti… İttifaklar önemli. Ama 4 parti için de üzerinde mutabık kalınacak aday bulmak zor. Aydın’da dört parti de güçlü. Ne AK Parti’nin çıkaracağı aday MHP’nin içine siner, ne de CHP’nin adayı İYİ Parti’nin içine siner. O yüzden ittifaktan daha çok ‘Aday’ konuşmak daha doğru olur sanırım. Olay net… Herkesin sevgisini kazanmış, yolda gördüğünde saygıdan durup selam verebilecek ve kibirlenmeden durupta o selamı alabilecek bir aday bulun seçim o adayı bulanın.   

* * * * * *

 

Aydın’da bir Özlem Çerçioğlu gerçeği var. Aydın Belediyesi ve Büyükşehir dönemi olmak üzere iki farklı belediyecilikle karşımıza çıktı özlem hanım. Ama bu defa işi zor… Bence kendisi de farkında. FETÖ bağlantılı Erkan Karaaslan olayı ve genel başkanına kabul ettirip parti meclisinden veto yiyen Fatih Akkentli olayları bence onu da şöyle adamakıllı bir sarsmıştır.  Kim karşısına mütevazi, kibirden uzak, “ULAŞILABİLEN”, halktan, Aydın’a artık hak ettiği değeri katabilen bir aday çıkartırsa oylar ona gider. 

 

* * * * * *

 

Aydın projelere de aç. Denizli’ye git, İzmir’e git tabiat parkları, büyük piknik alanları… Kısaca Kentin stres atma noktaları var! Biz de gitsene bir Pınarbaşı’na ? Ailenle gitmeye 50 kere düşünürsün. Her taraf pecmude! Yanında bir yüzme havuzu var evlere şenlik !!! Kimin kontrolündeyse kutlamak lazım. O kadar alan yıllardır atıl bir kişi de çıkıp ya burada ne olacak? Neden böyle demiyor. Bu kadar da duyarsızız. Avrupa’da böyle bir yer boş kalmaz! Kalsa orayı boş bırakanın başına yıkarlar !!!

 

* * * * * *

 

Daha önce yazdık ama yazdıklarınızın bir karşılığı olmadıkça insanlar anlasın diye yenilemek gerekiyor.  Bu Aydın’ın yollarından sadece beş on kişi mi rahatsız? Kimin ne suçu varsa ben hakkımı helal etmiyorum.  Yollar bırakın bir büyükşehiri dünyanın herhangi bir medeni ülkesinde köylerde bile yok! Her yer yama, her yer farklı kot. Bir de bu yetmezmiş gibi doğalgazcısı gelir kazar, yama gibi yeniden saçma sapan onarır kazdığı yeri. 

 

* * * * * *

 

Aski gelir girer, Telekom kablo döşer…  Topluca dava açıp bu yolarda aracımın alt takımı şu hale geldi dense sanırım Aydın’da belediyeler bütçenin yarısından fazlasını bu iş için ayırmak zorunda kalır! Yine söyleyelim: “SAYIN BELEDİYE BAŞKANLARI KAPALI SPOR SALONUNU ORADAN GAZİ BULVARI BOYUNCA BİR ARAÇLA GİDİN. İÇİNİZE SİNİYORSA, BELEDİYECİLİK VE ALT YAPI ANLAYIŞINIZIN ÜRÜNÜ BU YOLLARSA O ZAMAN BİZ BU KADAR BELEDİYECİYİZ; BU KADAR ANLIYORUZ BU İŞTEN” deyin “SEÇİM ZAMANI DA OY MOY İSTEMEYİN”.  Ya da el atın. Bİ ZAHMET !!!

 

* * * * * *

 

İkinci revaçta konu Başkan Erdoğan’ın yapacağı Rektör atamaları. Ortada bir rektör pazarı var ki sormayın gitsin. Tabii bir de rektör pazarcıları. Özellikle sosyal medya yıkılıyor... önceden her karede yer almak için birbirini ezenler şimdilerde boy boy rektörün nasıl biri olması gerektiğiyle ilgili ahkam kesiyor.

* * * * * *

 

Kardeşim, ister Ahmet olsun ister Mehmet önce Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim edeceksin. ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ı seversin, sevmezsin o senin bileceğin iş! Ama eleştirinin de bir üsturubu olmalı, yazı kalitesi yani. Tarafsızlık (İnsanlık İcabı).

 

* * * * * *

 

Ne yapmış bu adam da bu kadar insanları kızdırmış?

 

Özellikle belediye başkanı, rektör, oda başkanına seçime yakın saldırılıyorsa ben bilirim ki o adam yedirmemiş! Yedirse zaten böyle zamanlarda şakşakçıları olur, eleştirenleri değil!

 

Seçimdi, atamaydı… Bu zamanlarda böyle sesler yükseliyorsa seslerini yükseltenlere bakarım…  Başarının belli kriterleri olmalı, tarafsızsan zaten ölçütlerin bellidir. Belediye için bitmiş ve devam eden yatırımlar, üniversiteler için akademik yayınlar, öğrenciler ve eğitimciler için gerekli yatırımlar, oda başkanları için bütçede gerçekleşmeler falan hep başarının kıstasları olmalı.  

 

 

 

  • İki fotoğrafa bak bu mesela kıstas!

 

  • Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversiteleri arasında hem de ilk 10 da kendine yer bulmak, atıf sayısı ile ilgili öne çıkmak kıstas.

 

  • Bir ili öğrenciler için tercih sebebi yapan şey sadece konum olmasa gerek! Okul memnuniyet anketlerinde kendine en üst sıralarda yer bulmak kıstas.

 

  • ADÜ’nün hepi topu 25 yıllık tarihi var; bu zaman aralığında tepeden aşağıya inmemiş üniversitenin ASTİM’de kahvaltı düzenleyip; Aydının en büyük sermaye sahiplerine ‘Beyler biz üniversite olarak bu ülkenin istihdamına nasıl katkı sağlarız, örtüşen ortak çikarlarımız için biz buradayız, siz neredesiniz?’ diyebilmek kıstas!

 

  • Aydın’ın gelecek için en önemli kozları arasında olacağını tahmin ettiğim ADÜ TEKNOKENT! Bu da bir kıstas?

 

  • Hiç yakın zamanda çıktınız mı yukarı bilmiyorum ama projeler sanki hiç bitmeyecekmiş gibi sürüyor. Aydın’ın ihtiyaçlarına cevap verme noktasında yetersiz kalmaya başlayan Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesine ek bina yapacak ödeneği bulmak, çıkarmak ve kullanmak da bence kıstas.

 

  • Tabii ki bu ekip işi ama önce hocaya sonrada ekibine Aydın adına teşekkür ediyoruz. Bunlardan daha önemli şeyler yapıp Aydın’a daha fazla katkı sağlayacak biri varsa da Aydın’ın kapıları sonuna kadar açılmalı ancak yapanın hakkını yapana vermek de önemli.

 

 

* * * * * *

 

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun en son röportajlarından biri geldi aklıma onunla bitireyim dedim; ne diyordu Sayın Yazıcıoğlu “Bir saniyesine bile hükmedemediğiniz dünyada fırıldak olmaya gerek yok. Düz yaşayacağız, düz duracağız, düz olacağız…”  Hem belediye anlamında Aydın için hem de üniversite için hayırlısı olsun. 

 
Etiketler: Kolay, Değil..., Zor...,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir